Merhaba,

Bir önceki yazımda yapıştırma seçeneklerine değinmiştim. Bahsettiğim menüde en son seçenek olan özel yapıştır için ise ayrı bir yazı yamanın daha doğru olacağını düşündüm. Burada çok ilginç bazı özellikler geliyor. Hızlıca başlayalım. Önce menümüze bir bakalım.

Özel Yapıştır Penceresi

Şimdi bu menünün en üstünde yer alan tüm seçenekler yapıştırma seçenekleri yazımda değindiğim seçenekleri içeriyor. Ancak orta ve en alt kısımda bazı ilginç seçenekler mevcut.

İlk olarak ortadaki seçeneklere bakalım. Buradaki seçeneklerin biraz farklı bir çalışma mantığı var. Örnek olarak bir hücrenin veya aralıktaki hücrelerin değerlerini hızlıca örnek olarak 10 kadar arttırmak istiyorsunuz. Bir hücreye 10 değerini yazıp bunu kopyalayıp sonrasında değerlerini arttırmak istediğiniz hücreleri seçerek sağ tıklayıp özel yapıştır ve gelen bu pencereden “Topla” derseniz hücrelerin değerlerini 10 ile toplarsınız. Aynı işlemi “Çıkar”, “Çarp” ve “Böl” kullanarak yaparsanız sırası ile bu değerden 10 çıkarılır, değer 10 ile çarpılır veya bölünür.

Aşağıdaki videoda nasıl yapıldığını gösterdim.

Özel Yapıştır Topla

Burada dikkat çeken bir başka seçenek ise boş olanları atla seçeneğidir. Bu seçenek ile kopyalama yaptığınız içeriği boş olan hücreler kopyalanmaz. Bunu gösteren videoyu aşağıya ekledim.

Özel Yapıştır Boşlukları Atla

Burada yer alan Devrik Dönüşüm ise yazılımı farklı olsa da sıra değiştir anlamına geliyor. Yaptığı işlem de bu seçenek ile aynı.

Bu yazımın da sonuna geldim. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: ,

Leave a Reply