Bir önceki yazımda anlatmış olduğum döngüsel başvuru üzerine basit bir uygulama yapmak istiyorum. Excel’in bu özelliğinin neler yapabileceğine dair kısa bir örnek olacak.

Örnek olarak  yıl sonunda belli bir ciro elde edildiğini, bu cironun belli bir miktarını yatırım için ayıracağımızı, yatırım miktarından kalan rakam ise vergilendirilmeye tabii olacağını düşünelim. Ancak yatırım miktarının da vergi sonrası kâra göre belirleneceğini varsayalım. (Muhasebeci değilim o yüzden farazi bir olay üzerine konuşuyorum).

Söylediklerimi bir formüle aktarayım, elimde bir ciro ve harcamalar var.

Vergi Öncesi Kâr=Ciro-Harcamalar-Yatırım

Vergi Sonrası Kâr=Vergi Öncesi Kâr *(1-Vergi Oranı)

Yatırım=Vergi Sonrası Kâr*Yatırım Oranı

Formülden gördüğünüz gibi Yatırım miktarı olmadan Vergi Öncesi Kâr hesaplanamıyor. Vergi Öncesi Kâr olmadan da Vergi Sonrası Kâr hesaplanamaz. Bu formülleri Excel’e aktarırsak Excel bir döngüsel başvuru hatası verecektir. Aşağıdaki tabloyu Excel’e kopyalayalım.

Ciro250.000Vergi Oran18,00%
Maliyet200.000Yatrm Oran25,00%
Yatrm
Vergi ™ncesi Kar
Vergi Sonras Kar

Şimdi Yatırım satırına aşağıdaki formülü yazalım:

=$B$5*E2

Yukarıda bahsettiğim gibi Vergi Öncesi Kâr için aşağıdaki formülü girelim:

=$B$1-(Topla($B$2:$B$3)

Vergi Sonrası Kâr ise:

 =$B$4*(1-$E$2)

Şimdi bu formülleri yazdıktan sonra göreceğiniz üzere Excel döngüsel başvuru hatası verecek ve ilgili sütunlarda “0” değerini gösterecektir.

 

Döngüsel Başvuru Örneği

Ancak bu yazımda anlattığım gibi yinelemeli hesaplamaları etkinleştir seçeneğini aktif hale getirirseniz Excel formülleri hesaplayarak değerleri güncelleyecektir.

Döngüsel Başvuru Hesaplama

Oldukça basit bir örnek ile bu özelliğin aslında ne kadar faydalı olabileceğini göstermek istedim. Bu formül ile çok daha güzel uygulamalar yapılabilir. Mühendislik olsun muhasebe olsun oldukça farklı alanda kullanılabilir.

Her zaman olduğu gibi lütfen görüş ve önerilerinizi benimle paylaşın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply