Merhabalar,

Bugün şartlı sayma formüllerine benzeyen, farklı olarak girilen şarta göre toplama işlemi yapmaya yarayan ETOPLA ve birden fazla şartı dikkate alarak toplama yapan ÇOKETOPLA formüllerine değinmek istiyorum.

Bu formüllerde kullanılabilecek karşılaştırma işleçleri şunlardır:

İşaretAnlamıİşaretAnlamı
=Eşittir<=Küçük Eşit
>Büyüktür=>Büyük Eşit
<Küçüktür<>Farklı

 Bu ifadeleri karşılaştırma isteyen her formülde kullanabilirsiniz.

NOT: Dikkat etmeniz gereken en önemli husus bu formüllerde kullanılan kıstasların metin olarak ele alınıyor olmasıdır. Yani siz rakam bile kullanmak isteseniz bunu metin olarak çift tırnak arasına yazmanız gerektiği. Misal 100’den küçük değerleri toplamak istiyorsanız kıstasınız “<=100” şeklinde olmalıdır.

Tarih değerlerini kıstas olarak kullanmak isterseniz kıstas işaretinden sonra 13.05.2019 gibi bir ifade yazmanız gerekiyor. “.” yerine “-” veya “/” işaretlerin de kullanabilirsiniz.

Her iki formülün yazılımına dikkat ettiğimizde kıyaslama kısmının metin şeklinde yapıldığını görüyoruz. Bu bize bir avantaj sağlıyor. Burada metin birleştirme formülleri ile kıstası bir hücre içeriğine göre değişmesini sağlayabiliriz. Örnek olarak ilk görseldeki formülde görüğünüz “=USD” yerine “=”&$B17 ifadesini yazarak kıstasın hücre içinden alınmasını sağlayabiliriz. Ve tabii formülü aşağıya doğru uzattığımızda kıstas değeri bu sefer B18 hücresinden alınacağından otomatik olarak kıstasımız değişecektir.

Yine metin ile kıyaslama yapıldığından “*”, “?” gibi joker karakterlerin kullanımı mümkündür. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: , , ,

Leave a Reply