Ara işlevi Excel’de pek bilinmeyen ve baktığınızda çok ta kullanma ihtiyacı hissedilmeyen bir formül. Neden derseniz çalışma şekli olarak YatayAra ve DüşeyAra gibi işlevler daha fazla işlevsellik sunuyor. Ek olarak zaten bu formüllerin de işlevlerini daha ileri seviyeye çıkarak Kaçıncı, İndis gibi formüllerin varlığı ile Ara formülü biraz daha geri planda kalıyor.

Ara formülü ne yapıyor, tek bir satır veya tek bir sütunda girmiş olduğunuz değere en yakın değeri veya bu değerin bulunduğu sıraya göre başka bir satır veya sütun şeklinde tek bir aralıktaki değeri geri döndürüyor.

Yatayara ve Düşeyaranın aksine yatay dizinde arama, dikey dizinde denk gelen veriyi bulma gibi farklı bir işlevi de var bu formülün.

Gelelim formülün yazılımına:
=ARA(aranan_değer; aranan_vektör; [sonuç_vektörü])

Bu formülde aranan değer, bulmak istediğimi değeri ifade eder. Aranan vektörü, aradığımız değeri bulmak istediğimiz tek boyutlu, yatay veya dikey, aralıktır. Sonuç Vektörü isteğe bağlı olarak girilir ve aranan değer, arama yapılan aralıkta hangi sırada bulundu ise o sıradaki değerin döndüreleceği yine tek boyutlu bir aralıktır. Eğer girilmez ise formül arama vektörü ile tanımlanmış aralıkta bulduğu değeri döndürür. 

Ne demek istediğimi aşağıdaki resimde gösterdiğim örnek üzerinden açıklamaya çalışayım. Misal bir çalışanın maaşı yılda 2 kere artışa uğrasın ve biz belli bir tarihte bu elemanın ne kadar maaş aldığını bulmak isteyelim.

 

Ara Formülü Açıklama

Bunun için Ara formülünü kullanıyoruz. Örnekte olduğu gibi 15.03.2017 tarihi için elemanın en son hangi tarihte zam aldığını bulmak için aşağıdaki formülü yazıyoruz:

 =ARA($F$3;$B2:$B8)

Burada formül girdiğimiz aralıkta 15.08.2017 tarihini arıyor. Bulamayınca buna en yakın düşük değeri geri döndürüyor.

Şimdi elemanın bu tarihte aldığı maaşı geri döndürmek istiyorsak eğer formüle geri döndürmek istediğimiz değerin yer aldığı aralığı da ekliyoruz:

=ARA($F$4;$B$2:$B$8;$C$2:$C$8)

Bu durumda formül önce tarih değerini hangi aralıkta bulduğuna bakıyor, buradaki örnekte girdiğimiz aralığın 3. elemanı, ve ikinci aralıktaki 3. elemanı geri döndürüyor bu da 900

Bu formülün çalışması için gerekli olan bazı şartlar var.

1. Arama yaptığımız aralığın boyutu ile veri döndürdüğümüz aralığın boyutu aynı olmalıdır. Yatay veya dikey olması sorun çıkarmaz.Yani değeri yatay bir aralıkta arayıp dikey bir aralıktan veya tersi durumda formül değer döndürecektir.
1. Formül arama yaptığımız aralığın sıralı olduğunu var sayar. Bu nedenle sıralama yapılmamış bir aralıkta bulduğunuz değer doğru olmayabilir.
2. Eğer aradığımız değer, arama yaptığımız aralıktaki tüm değerlerden daha büyük ise formül en son bulduğu değeri döndürür.
3. Eğer aradığımız değer, arama yaptığımız aralıktaki tüm değerlerden daha düşük ise formülümüz sonuç bulamaz ve #YOK hatası verir.
4. Bu formül büyük harf, küçük harf ayrımı yapmaz. Buna özellikle dikkat etmenizde fayda var.

Bu formül oldukça basit bir formül olmasına rağmen daha sonra anlatacağım bazı örneklerde de görüleceği üzere oldukça faydalı olduğu alanlar da mevcut.

İlginizi çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply