Bu yazımda biraz ilginç bir konuya değinmek istiyorum. Misal aylık veya haftalık olarak farklı sayfalarda hazırladığınız bir raporunuz var ve siz bu ay hazırladığınız sayfada bir önceki ayın sayfasından bazı değerler almak istiyorsunuz yada haftalık raporlarınızı tek bir sayfada özetlemek istiyorsunuz. Bunu yapmak için her seferinde diğer sayfalardan referans almak ya da o sayfalardaki veriyi kopyalamak bir çözüm olabilir tabii ancak verimli mi? Peki biz bunu otomatik olarak bir formülle yapabilir miyiz? Tabii ki evet ama bir şart var. Sayfa isimleri bir standarda bağlı olmalı. Hatta size bu sayede başka çalışma kitaplarında da veri çekebileceğinizi söylesem? 

Not: Bu yazı oldukça fazla ilgi gördü, şahsen bu kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu fark etmemiştim. Bu yazıda anlatılan yöntem oldukça eski, formüle dayalı ve kullanıcıya bağlı güncelleme isteyen bir yöntem. Bu yöntemden daha verimli olan Power Query kullanarak ver çekme için buradaki ve buradaki yazıları okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Uygulama
1. Farklı Sayfadan Veri Çekme

Elimizde aşağıdaki gibi farklı sayfalarda aynı başlıklara sahip farklı zaman dilimlerine ait verilerin olduğu bir dosya olduğunu varsayalım, ilgili dosyalara buradan erişebilirsiniz:

Verimlilik Tablosu
Ana Rapor

Resimlerde gördüğünüz üzere basit bir üretim takip tablomuz var ve bu takip haftalık olarak farklı sayfalarda toplanıyor. Ancak yıl sonunda veya belirli aralıklara tezgah verimliliği raporladığımızı düşünelim. Bu durumda verimleri her sayfadan ayrı ayrı kopyalamak biraz sıkıntı olacaktır. Hatta sadece verimlilik değil bu tabloların sadece belirli ve birbirinden bağımsız hücrelerinden veri çekmek durumunda kalabiliriz.

Formül ile değişken sayfadan veri çekme
2. Farklı Kitaptan Veri Çekme

Farklı kitaptan veri çekme için kullanacağımız formül de benzer bir yapıda olacak. Misal ben buradaki tezgah verimlerini takip ettiğim dosyaları Hafta1 ve Hafta2 gibi isimlere sahip ayrı dosyalar olarak tuttuğumu varsayalım. Aşağıdaki resimde dosya içeriğini ve dizin yapısını gösterdim:

Hafta 1 Verim Dosyası
Hafta 2 Verim Dosyası
Dosyaların Konulduğu Dizin

Excel’de açık olan ana çalışma kitabına, açık olan başka bir kitaptan veri çekmek için ana kitapta verinin yer almasını istediğiniz hücreye girerek “=” yazdıktan sonra çekmek istediğiniz verinin yer aldığı sayfadaki hücreye tıklayın. Dosya açık olduğu için Excel ‘[DosyaAdi.xlsx]SayfaAdı’!HucreAdresi şeklinde bir formül oluşturur ve o değeri ana dosyada gösterir. Siz alt dosyayı kapattığınız anda bu formül ‘Dosyadizini\[DosyaAdı.xlsx]SayfaAdı’!HucreAdresi şekline dönüşecektir.

İşin güzel tarafı siz bu formülü elle yazarak ta istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Yani illa alt dosyayı açmanıza gerek yok. Şimdi ben bu formülü kendim yazacağım:

=’D:\Test\[TezgahVerim.xlsx]Hafta 1′!$E3

Bu formülü yazıp çalıştırdığımda Excel ilgili dosyadaki verileri çekerek bu dosya içine getirecektir. Dosyayı kaydedip tekrar açtığınızda ise farklı bir dosyadan veri çekildiği ve bu verileri güncellemek isteyip istemediğiniz soracaktır. Güncelle derseniz ilgili dosyadan güncel değerler alınacaktır.

Formül İle Başka Dosyadan Veri Çekme Uygulaması

Gördüğünüz gibi istediğimiz dosyaların istediğimiz sayfalarından verilerimizi çektik. Şimdi burada hafta numarasını 3. satırdan, hücre satır numarasını da formülün yazıldığı satıra göre oluşturan bir dolaylı formülünü kullanmayı deneyelim:

=DOLAYLI(“‘D:\Test\[Hafta” &C$3 &”.xlsx]Verim’!$E” &SATIR()-1)

Aşağıdaki videoda formülü, sonucunu ve değerlendirme sonucunu gösterdim:

Dolaylı Formülü İle Farklı Dosyalardan Veri Çekme

Gördüğünüz gibi formül #BAŞV! (#REF!) hatası verdi. Biraz hayal kırıklığı oluşmuştur tabii ama ne yazık ki dolaylı formülü dosya, sayfa ismini ve hücre adresini doğru olarak hesaplasa dahi kapalı dosyalardan veri çekemez. Eğer hatalı isim ve hücre adresi girildi ise de aynı hatayı alırsınız. Verileri çekebilmek için ilgili dosyaların açık olması gerekmektedir. İsterseniz ilgili dosyaları açarak tekrar deneyelim:

Gördüğünüz üzere ilgili dosyalar açıldıktan sonra formülde bir değişiklik yapmamamıza rağmen verileri çekerek ilgili hücrelere yazdı.

3. Neler Yapılabilir

Aylık hazırlanan raporlarda aylar metin olarak sayfa isimlerine yazıldı ise misal siz Ocak ayına ait verileri Ocak adında bir sayfada tutuyorsanız METNEÇEVİR(1, “aaaa”) formülü ile Ocak değerini elde edebilir ve bunu DOLAYLI formülünde kullanarak Ocak ayı verilerinin yer aldığı sayfadan veri çekebilirsiniz. Hatta buradaki 1 rakamını tarih içeren bir hücreden AY formülü ile  de çekebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi DOLAYLI formülü bize çokça esneklik sağlamakta. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:
 1. A B C D
  Ürün Ürün fiyatı
  1 Elma 15
  2 Armut 13
  3 Kiraz 17
  4 Elma 21
  5 Kiraz 52
  6 Elma 57

  EXCELDE ŞARTA BAĞLI EN SON METİN VERİYİ AKTARMA
  Yukarıdaki tabloda bir ürüne bağlı fiyat değerleri var. Ben ürünle ilgili güncel olan en son veriyi çağırmak, almak yada aktarmak istiyorum. Örn. Burada elma birden çok değeri var ve ben elmaya bağlı en son en güncel değeri çağırmak istiyorum yani 1. Sıradaki elmanın değeri olan 15 değil de 6. Sıradaki elmanın değeri olan 57’yi bulmak çağırmak istiyorum. Düşeyara formülünü kullandım. Düşeyara formülü ilk veriyi çağırıyor. Yani elmaya göre düşünürsek 15 değerini getiriyor ama ben 57’yi çağırmak istiyorum. Nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

  • Merhaba,
   Burada ARA formülünü kullanabilirsiniz. Ürün isimlerini B sütununa, fiyatlarını C sütununa yazdığınızı varsayıyorum (başlarında 1-2-3 vs olmamalı) aşağıdaki formül en son elma değerini bulur ve C sütununda denk gelen rakamı geri döndürür.
   =ARA(2;1/($B$2:$B$7=”Elma”);$C$2:$C$7)

 2. merhaba, benim şöyle bir sorunum var. 2019 isimli bir klasörün içinde excel dosyaları var. dosyaların isimleri de sıralı (022834,022835 … şeklinde) bir tane ana veri dosyam var. bu ana dosyaya 2019 klasöründeki dosyalardan sabit verileri getirmek istiyorum. örnek vermek gerekirse; Y11 hücresinde tutar var, tutarı ana veri dosyasına getirmek için formül girdiğimde =[022834.xlsx]Sayfa1!$Y$11 bu şekilde bir formül oluşuyor. yapmak istediğim formülü aşağıya çektiğimde 022834 olan dosya adı 022835,022836,022837 şeklinde değişsin ki tek tek uğramayalım. yardım edebilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba,
   Bunu yapabilmek için önce bir temel sayıya ihtiyacınız var misal 22830, buna SATIRSAY($A$1:$A1) gibi bir formülle değer eklemeniz gerek. Eğer sayıların başında 0 her zaman bulunuyor ise aşağıdaki formülü kullanmanız gerek:
   =”0″ & (22830 + SATIRSAY($A$1:$A1))
   Bu sayede satırda aşağıya kaydırdıkça numara da artacaktır. Ancak sayının başında her zaman sıfır olmuyor ise, yani sayı belli bir değerin üzerinde olunca sıfır koyuyorsanız:

   =EĞER(UZUNLUK(22830+SATIRSAY($A$1:$A1))<6;"0" &(22830 + SATIRSAY($A$1:$A1));22830 + SATIRSAY($A$1:$A1))

   gibi bir formül kullanmanız gerek.

 3. merhaba,benim ürünlerim var.barkodları sıralı.(resim dosyası adlı)
  ben başka bir dosyaya(gönderi dosyası), aynı ürünleri barkodlarıyla girdim. istiyorum ki excel gönderi dosyasında ki ürünle aynı barkoda sahip resim dosyasında ki ürünün Resim sütununda ki bilgiyi getirsin..
  böyle bir şey mümkün müdür?

  • Merhaba,

   Power Query ile bir uygulama yapabilirsiniz. Veri sekmesinde Veri Al–>Dosyadan->Excel Çalışma Kitabından seçeneği ile ilgili resim dosyasını gösterirseniz oradaki çalışma sayfalarını gösteren bir pencere açılacaktır. İstediğiniz çalışma sayfasını göstererek o sayfadaki tüm listeleri bir sorgu ile alabilirsiniz. Sorguyu “Bağlantı olarak” alırsanız sadece veriler hafızaya alınır. Sonrasında sadece barkodların olduğu listeyi de bir Excel Tablosu haline getirerek bunu da yine Veri Sekmesinden Veri Al–>Tablodan diyerek yine bir bağlantı olarak alırsanız elinizde iki tane bağlantı halinde tablo olacaktır. En son adımda Veri sekmesinde Veri Al–>Sorguları Birleştir–> Birleştir seçeneğini kullanarak bu iki tabloyu birleştirmeniz gerekiyor. Bu seçeneği seçtiğinizde iki tane sorgu tablosu seçmeniz istenecek, ilk tablo sizin barkod listeniz olacak. ikinci tablo çektiğiniz tablo.

   Siz bu adımları uygulayın, olmaz ise tekrar iletişime geçin.

   düzeltme: http://excelileharikalar.com/index.php/2020/04/17/power-query-ile-tablolari-birlestirme/

   Saygılarımla,

 4. Merhaba
  Excelde bir sayfada yatay şekilde sıralı veri dizinim var. Bu dizini aynı excel dosyası içinde başka bir sayfaya dikey şekilde formül yardımıyla getirmem mümkün mü?
  Teşekkürler

 5. Merhaba, behim 30 ayrı sayfam var her gün için ayrı veri giriyorum ancak her ayın sonunda tek kek tarih değiştirmek istemiyorum.2-C kutusunda bulunan tarihi bir sayfada değiştirerek tüm sayfalara ardışık geçirebilirmiyim.

  • Merhbaba,

   ‘Sayfa_Adı’!$C$2 şeklinde bir başvuru ile her zaman ilgili sayfanın C2 hücresine başvuru yapılır ve bu hücrenin değeri alınır. Zaten bu tarz çoklu sayfalarda ortak veriler kullanılacak ise, ortak verilerin tek bir sayfada tutulması ve diğer sayfalardan bu sayfadaki verilere başvurulması hem hata ihtimalini azaltır hem de müdahale çok daha kolaydır.

   Saygılarımnla,

 6. Merhaba, sayfanın birinde bütün müşteri listem mevcut satırın başında poliçeleşti kelimesini girdiğim zaman poliçeleşti kelimesinin bulunduğu satırı diğer sayfaya nasıl alabilirim teşekkürler şimdiden.

 7. Merhaba. Ben birşey sormak istiyorum. Mesela kitaplar derken şöyle birşey yapılabilir mi?
  Kitap, kırtasiye sitesi olan https://rehberkitapkirtasiye.com/ sitesinden kitapları excel içine formülle excele aktaramazmıyız. Mesela bu sitede ki tüm kitapları yada diyelim ki kategori linki olan ürünleri excele aktarma işlemini yapabilir miyiz?

  • Merhaba,
   Bunun bir yöntemi var ancak tam olarak neyi çekeceğini belirlemek için sayfada bazı tablo yapılarının olması gerekiyor. Bunun için Veri sekmesinde WEB Sayfasından komutu var, farklı Excel sürümlerinde farklı yerlerde, onu deneyebilirsiniz. Ama dediğim gibi tanımlı tablolar olması gerekiyor
   Saygılarımla

 8. Merhaba, iki farklı excel dosyam var. Birincisinde bir sayıya ürüne atanmış bir sayı var. Diğerinde ürün grubuna atanmış bir sayı ve ürün isimleri geçiyor. Ürüne atanan sayıdan ürün grubuna atanmış sayıyı bulup oradan ürün ismini manuel olarak almam gerekiyor ve bazen 300-400 gibi satır sayılarına çıkıyor. Ürüne atanmış sayıyı yazdığım zaman otomatik olarak ürün gurubuna atanmış sayıdan ismi bir sağ hücresine yazdırma imkanı var mıdır? Birçok ürüne aynı ürün grubu numarası atandığı için sürükle bırak yapamıyorum. Aynı zamanda ürün numarasını yazdığım zaman başka bir excel de bu numarayı aratıp bir sağ hücresindeki veriyi çekme imkanımız varmıdır?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Ürün grupları numaralarının bulunduğu numarada ürün numaraları da var mı? yoksa ürün grubu ve ürün adı mı yer alıyor? Eğer ürün grubu ve ürün numarası var ise KAÇINCI formülü ile ürün numarasının kaçıncı satırda olduğunu bulup buna göre ürün grup numarasını ve diğer bilgileri çekebilirsiniz. Eğer Ürün gruplarının yer aldığı tabloda sadece ürün adları yer alıyor ise ürün adı kullanarak bir arama yapabilirsiniz ancak ürün adları her iki tabloda da tamamen aynı olmak zorunda.

   Eğer bu iki tablo farklı dosyada ise bu yazıda anlattığım yöntem ile veya Power Query kullanarak bu verileri çekebilirsiniz. Yine Power Query “Tabloları Birleştirme” yöntemini de kullanarak bir çalışma yapabilirsiniz.

   Saygılarımla,

 9. Merhaba, benim merak ettiğim sürekli artan bir excel dosyaları havuzumuz olsun. İçerik olarak hepsi standardize edilmiş olsun.
  ilk sorum, isimlerini standardize etmenin yolları olup olmadığı,
  ikinci sorum, bu dosyalarda biriken veriyi tek bir excel dosyasına otomatik olarak çekip çekemeyeceğimiz.
  Sorularım birbirinden bağımsızdır.
  Teşekkür ederim

  • Merhaba,
   İsimleri standardize etmenin tek yolu bir şablon ve ufak bir makro kullanarak kayıt öncesi dosya ismi ve konumunu kontrol etmek ve otomatik olarak isim vermesini sağlamaktır. Ancak anlatıldığı kadar kolay değildir. Dosyanın kaydedileceği konumda aynı isimde bir başka dosya olmadığını kontrol etmek gerekir.

   Aynı şablona sahip birden fazla dosyadan verileri tek bir dosyaya çekmenin en verimli yolu Power Query kullanmak. Site içinde Power Query ile ilgili sayfalara bakarsanız benzer bir uygulama bulabilirsiniz.

   Saygılarımla,

 10. merhaba,
  elimde barkod numaraları yazılı olan bir liste var ve bu listeye her gün ekleme yapıyorum.yapmak istediğim 1-2-3 v.s ile başlayan numaraların listesini sıralı olarak ayrı bir kitapta listelemek.bunu nasıl yapabilirim.

  • Merhaba,

   Öncelikle değerlerin olduğu alanı bir değişken aralığa çevireceksiniz ya da bir tablo haline getireceksiniz. Sonrasında =TOPLAMA(15;6;(SATIR(ARALIK)/(SOLDAN(ARALIK;1)=”1″));SATIRSAY($B$1:$B1)) gibi bir formül ile hangi satırlarda istediğiniz değerlerin olduğunu bulacaksınız. Burada SATIRSAY($B$1:$B1) formülünü, formülü yazdığınız hücreye göre belirlenmeli. Sonrasıda elde ettiğiniz satır numarasını İNDİS gibi bir formül ile değere döndürebilirsiniz.

   Ya da Power Query ile basit bir filtre uygulaması yapabilirsiniz. Ancak bu durumda tabloya yeni eklemeler olduğunda sorguyu tekrar yenilemeniz gerekir.

   Saygılarımla,

 11. EKLEME;aslında yapmak istediğim ben ana listeye ekleme yaptıkça formül otomatik çalışşsın ve 1-2-3 ile başlayan numaralar otomatik diğer kitapta sıralansın.

 12. Merhaba. 12 sütun bilgi girdiğim bir excel sayfasından başka bir sayfaya bazı sütunlardaki (Örneğin; 1. 3. 4. 7. ve 10. sütunlara ait) son 10 veriyi çekebilir miyim? Mümkün müdür?

  • Merhaba,

   =BÜYÜK(SATIR($A$1:$A$12);n) formülü ile en büyük n. satırı bulabilirsiniz. Buradaki n değerini SATIRSAY($A$1:$A1) gibi bir formülle satıra göre otomatik olarak oluşmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında İNDİS formülü ile istediğiniz satırdaki değeri çekebilirsiniz.

   Saygılarımla,

 13. Merhabalar;

  Bir excel sayfası içerisinde satır içerisinde bir şart var örneğin; ali 1500 bulmaca mayıs yazıyor ilk satırda ve ikinci satırda veli 1300 ankara nisan yazıyor. Satırda yazanları mayıs ve nisan sayfalarına atmak istiyorum ama öncesinde yazanlar ile birlikte nasıl yapabilirim?

  • Merhaba,

   Sayfa ismine göre otomatik olarak alsın diyorsanız bu biraz uzun bir iş. yok sadece aya göre yapsın derseniz bu ifadeler ayrı sütunlarda mı yoksa tek bir hücrede bitişik mi yazılmış? buna göre farklı formüller gerekiyor

   Saygılarımla,

 14. Merhaba,
  farklı raporlar çalıştırıyorum ve diyelim ki 4 rapor sonucu 4 farklı excell listesi var. ben bu 4 excell de olan aynı isimleri nasıltespit ederim.
  farklı raporlardaki ortak isimleri teespit etmek amacım. 4raporda da hasan var ve ben tek tek incelem yerine ortak olanları bulmak istiyorum.
  en az 2 tanesinde ve üstünde olan aynı isimlerin tesğpiti.
  tşkler

 15. merhaba excel ile futbol maçlarının geçmiş sonuçlarını maçkolik arşiv mac sonuçlarını internet sitesinden çeken bir makro yazdım. ‘bülten çek’ tuşuna bastığımda o günkü maçları çekiyor. Fakat ben hergece 23.59 da otomatik günlük veri çekmek istiyorum ne yapmam gerekiyor.

  • Merhaba,
   Excel makrosunda Workbook nesnesinin altına bir Workbook_Open event oluşturun.

   Application.OnTime TimeValue(“23:59:00”), “MakroAdı”

   kodunu kullanın. Tabii makronun çalışabilmesi için Excel’in açık olması gerekmekte.

   Saygılarımla,

 16. Merhabalar, exelde sayfa1 de filtrelenmiş verilerin ilk 10 kaydını başka bir sayfada (sayfa2) görmek istiyorum bir yolu var mıdır? teşekkürler.

  • Merhaba,

   Çok kıstaslı arama ile filtreleme için kullandığınız kıstası kullanarak yapabilirsiniz. Office 365 1908 sürümü var ise de filtrele işlevi ile bu işlem daha kolay yapılabilir.

   Saygılarımla,

 17. Merhaba
  tarihe göre günlük altalta yazılan bir veriyi bir sayfanın aynı hücresinde her gün otomatik değişerek nasıl görürüm? yine iki ayrı tabloda altalta tarihe göre sıralanmış verileri bir sayfada nasıl birleştiririm?

 18. Merhaba
  1. sayfada genel sipariş fişinde sadece adet verdiğim kalemlerin satırını ikinci sayfaya geçmesini sağlayabilirmiyim. ikinci sayfada sadece sipariş özetini görmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

 19. Merhabalar, benim excel dosyamda şöyle bir durum var. OEE için vardiya başına üretim verilerinin girildiği sayfadaki değerleri başka bir sayfaya çekmek. Sorun şu ki : veriler yan yana olan 3 satıra giriliyor(sabah,akşam,gece vardiyası), ve benim verileri yazdığım sayfada hücreler A,B,C,D olarak yazılıyor. =ORTALAMA(‘Round 1-2’!CU$31:CW$31) bu formül ile A’ya işliyor. =ORTALAMA(‘Round 1-2’!CU$35:CW$35) bununla B’ye. =ORTALAMA(‘Round 1-2’!CU$37:CW$37) bununla C’ye ve =ORTALAMA(‘Round 1-2’!CU$38:CW$38) bununla da D’ye işliyor. Veri olan ve yan yana olan sabah akşam gece vardiyası verilerini diğer sayfaya yazarken (A,B,C,D) 1 sütun atlıyor.
  Durum şurada karışıyor.
  Gün bazlı veriler A,B,C,D olarak sütunlarda sıralansın diye formülü uzattığım zaman daima 1 sütun atlayarak yeni güne geçiyor(A,B,C,D ayın 1i ise 2’si için E’yi atlayarak F,G,H,I işliyor). Desteğinizi rica ederim. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

  • Merhaba,

   Dosyada tarihlerin tam olarak hangi formül ile oluşturulduğunu kontrol etmenizde fayda var. Dosyayı görmediğimden neden olduğunu söylemem zor.

   Saygılarımla,

 20. Merhaba 3000 personelin oldugu bir işletmede personeli bölüm bölüm excele yazıp servise bineceği durak ve servis kısımlarına bilgileri yazınca hangi araçta kimlerin olduğu otomatik oluşturmak istiyorum.

  • Merhaba,

   Personel–Servis sütunları olan bir tablo oluşturun ve her bir personelin hangi servise bineceğini yazın. Sonra bir özet tablo oluşturup servis sütununu filtre kısmına sürükleyin. Personel de satırlarda olsun. Özet tabloda herhangi bir hücereye tıkladığınızda gelen Pivot Tablo Araçları sekmesinde en solda “Özellikler” yazan seçeneğin yanındaki oka tıklayın. “Rapor filtresini sayfalarda göster” seçeneğini seçtiğinizde her bir servis için ayrı sayfalar oluşturulur ve bu sayfalarda ilgili personelleri görebilirsiniz.

   Saygılarımla,

 21. Merhaba Hocam. Benim size yaptığım iş ile ilgili bana gerekli olan bir program ile ilgili sorum olacak. Yaptığım iş ile ilgili raporlar hazırlıyorum ve bu raporların ekleri ile birlikte arşivleyebileceğim gerekli gördüğüm zamanda ilgili raporun sadece rapor bölümünü programdan il ilçe veya işin içeriği ile ilgili bilgi girerek raporu programdan bulup görüntüleyebileceğim bir programa ihtiyacım var. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerek veya buna benzer bir hazır arşivleme programı excellde varmıdır? yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler…

  • Merhaba,

   Bu tarz birden fazla dosyadan veri çekerek basit bir ana tablo oluşturmanın en kolay yolu Power Query ile bir dizindeki tüm dosyalardan verileri çekme ve bu verileri bir Özet Tabloda göstermek. Ancak ekleri de görmek isterseniz ne yazık ki Excel ile ekleri göstermek münkün değil. O ekler bir makro ile ana tabloya eklemeniz gerekir.

   Saygılarımla,

 22. Merhaba excelde iş takip listem var ancak bu listede her birimin yapacağı görevler tarih sırasına göre düzenlenmiş durumda. Her birime ayrı sayfa açarak bu listeden o birime ait görevleri çekmek istiyorum. Örnek : Şantiye birimine ait ana listedeki tüm görevleri şantiye sayfasında hazırladığım tabloya aktarmak istiyorum

  • Merhaba,
   Verilerden bir özet tablo oluşturup farklı sayfalarda gözükmesini istediğiniz sütunun ismini filtre kısmına sürükleyin. Satırlarda görmek istediğiniz verileri satır alanına bırakın. Diğer başlıkları da yine görmek istediğiniz özelliklere göre farklı alanlara dağıtabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemi ile istediğiniz şekilde tabloyu düzenleyin. Soransında Özet tabloda herhangi bir hücereye tıkladığınızda gelen Pivot Tablo Araçları sekmesinde en solda “Özellikler” yazan seçeneğin yanındaki oka tıklayın. “Rapor filtresini sayfalarda göster” seçeneğini seçtiğinizde her bir başlık için ayrı sayfalar oluşturulur ve bu sayfalarda ilgili personelleri görebilirsiniz.
   En kolay yöntemi bu.

   Excel 365 sürümü kullanıyor iseniz Filtre işlevi (http://excelileharikalar.com/index.php/2020/01/29/filtre-islevi/) ni de kullanabilirsiniz.

   Bunlar haricinde http://excelileharikalar.com/index.php/2019/04/24/tum-eslesenleri-cekme/ yöntemini kullanarak bir uygulama yapabilirsiniz.

   Saygılarımla,

 23. Merhaba. Ben farklı Excel dosyalarından veri kullanan formülleri çok uzun süredir kullanıyorum. Genellikle, eğertopla ve düşeyara gibi çok kompleks olmayan formüller. Eskiden bir kez bağlantı kurulduysa (ve başlangıçta otomatik veri güncelleme aktif değilse) diğer Excel dosyaları kapalı da olsa #REF vermez, sadece verilerde bir değişiklik varsa güncellemezdi. Sanıyorum, Excel’in son ve son bir iki sürümünde böyle bir problem var. Aynı klasörde birbirleri ile çalışan dosyalar sık sık anlaşılmaz şekilde #REF’e dönüyor ve bu #REF hataları diğer dosyalar sonradan açılınca düzelmiyor. Hatta formüllerdeki referanslar (bağlantı) kayboluyor ve bu nedenle hepsini yeni baştan yaratmak zorunda kalıyorum. Acaba, bilgisayardaki bir ayar ile mi ilgili diye düşünmüş ve farklı bilgisayarlarda da aynı sürümlerde aynı problem var. Çevremde bu sorunu başka insanlardan da duyuyorum. İnanılmaz bir zaman ve iş gücü kaybına neden oluyor. Sizin böyle bir tecrübeniz oldu mu? Nasıl çözdünüz?

  • Merhaba,

   Ben farklı çalışma kitaplarından veri çekmek için artık Power Query kullanıyorum. Çok daha hızlı ve güvenli bir yöntem

   Saygılarımla,

 24. Merhaba iki ayrı dosya arasında rakam aktarımı yapmak istiyoum Bu formül ile aktarım oluyor ama alt satıra gelince rakamı veriyor alt alta sıra ile hücre değişimi olurmu
  ='[GÜNCEL 06082020 YEDEK PARÇA KİTAPÇIĞI.xlsx]CODES’!$H$390

 25. Merhabalar hocam, benim 56 sayfalık excel tablom var. her sayfada aynı hücrede farklı veriler var. ben tek formül ile her sayfada aynı hücrelerde yer alan bilgileri son sayfada ayrı hücrelere tablo şeklinde ekleyebilir miyim? Tüm sayfaları liste halinde alabilir miyim?

 26. Kolay gelsin, benim sorum veri sayfasında hazırlamış olduğum yaklaşık 60 adet kişiye ait ad, soyad, vergi no, bedel ……. gibi bilgileri, başka bir excel sayfasında ayrı bir forma aktarmak istiyorum. Normalde formun ilgili satırından diğer sayfaya gidip verileri tek tek bu forma aktarabiliyorum ama, ben tek bir komut veya işlem ile veri sayfasındaki bilgileri bu formun ilgili bölümlerine aktarabilir miyim?, böyle bir yöntem var mı? varsa nasıl gerçekleştirebilirim? teşekkürler..

 27. Merhabalar benim şöyle bir sorum olucaktı hiç bir forum sayfasınıda bulamadım benim 2 tane exel dosyam var farklı yerlerden gelen bu iki dosyadaki verileri alıp toplayıp 3. bir exel dosyasına yazma şansım var mı dır

 28. Merhaba çalışmanız gerçekten çok işime yaradı. Size küçük bir sorum vardı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Elimde şu an open source olarak ulaşıp kullandığım bir macro var. Bu macro excelde önce tek sayfa olarak açılıyor. Veri girilecek tablonun boyutlarını bana soran ilk sayfayı doldurup üstteki butona basınca ikinci sayfada boş şekilde istediğim boyutta tablo açılıyor, bu tabloyu elimdeki verileri aktarıp, sıradaki butona basınca bana yeni bir sayfada bir lineer yöneylem probleminin çözümünü veriyor. Bu son ekrandaki verileri kullanarak yaptırmam gereken 4 işleme dayalı bir hesaplama daha var ancak macro üzerinde bu sonuç sayfası başlangıçta olmadığı için “=’D:\Test\[TezgahVerim.xlsx]Hafta 1′!$E3” gibi bir komutla veri çekip işlem yaptırmak istediğimde eğer sonuç tablosu o an mevcutsa sorun olmuyor ancak yeni veriler ekleyip (yeni veri eklendiğinde macronun resetlenmesi gerekiyor ve ilk sayfa hariç tüm sayfalar siliniyor) baştan macroyu çalıştırıp yeni sonuç sayfası geldiğinde diğer sayfada veya dosyada yaptırmak istediğim işlem bana ref hatası veriyor. Macroyu ben yazmadığım için üzerinde yapabileceğim değişiklikler sınırlı ve açıkçası daha vba’yı yeni öğrenmeye başladım. Acaba bu problemi çözebilecek bir şey var mıdır? Tüm önerilerinize açığım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Bu hata ilgili dosyanın veya dosya içindeki hücre adresinin erişlememesi durumunda oluşabilir. Macro tam olarak ne yapıyor bilmiyorum ancak dosyanın konumunu, adını, verilerin girildiği sayfa adını kontrol etmenizde fayda var.

 29. Merhaba, benim kullandığım raporlama dosyalarında bir çok dosya birbirine formülle başlanmış durumda. Ancak bu gün yaptığım raporda sizin de bahsettiğiniz gibi, bir excell tabloma açık olan başka bir dosya içerisindeki excell tablosundan veri çektim. Hiç bir sıkıntı yoktu. Sonra dosyaları kapatı yeniden açarken “içeriği etkinleştir” diye tıkmamam gerekiyor. Ve bunu yapınca, formül koymuş olduğum satırdaki değerler sıfırlanıyor. Buna rağmen ilgili satırın üzerine tıklayınca, yazı çubuğunda formülü görüyorum.tekrar yazı çubuğundaki formüle tıklayıp enter tuşuna basınca veriler yine geliyor. Bununla ilgili ne yapabilrim ? Yardım ederseniz sevinirim. İyi akşamlar

  • Merhaba,

   Daha önce bu tarz bir hata ile karşılaşmadım. Güven Merkezinde “Dış İçerik” kısmındaki seçenekler ile çözüm bulabilirsiniz belki.

   Saygılarımla,

 30. merhabalar
  sipariş formatı oluşturdum müşteriye özel, bir başka sipariş içn temizliyorum atıyorum. ama bir önceki siparişi yan sayfaya özet atsın kaybolmasın istiyorum ne yapabilirim

  • Merhaba,

   Bunu yapmanın en kolay yolu sipariş formatının olduğu sayfayı çoğaltmak. Formüllerle bu tarz bir görevi yapmak mümkün değil. Çünkü bu tarz işler sayfa her silindiğinde sorun yaşanmasına neden olur. bir makro yazılabilir ancak dediğim gibi sayfa sekmesine sağ tıklayıp kopya oluşturmaktan daha kısa bir işlem olmayacaktır.

 31. slm excel çalışmam var sorum şu şekilde olacak
  ocak,şubat……..aralık şeklinde bunların içerisinde
  her ay gelen faturalar var firmalardan tarih+ftno+adısoyadı + matrah + kdv + g.toplam.+ ödeme + borç + vade tarh.+ kalan gün şeklinde son sayfada ise alt alta sıralı şekilde aylar var karşılarında ise borç bakiyeleri (borç bakiyelerini son sayfada ayların karşısına formül ile getire bilirmiyiz çok teşekkür ederim saygılarımla

 32. Merhaba,

  Excelde FIYAT sayfasında her işlem sonunda fiyatlar oluşuyor. Kısaca şöyle;
  işlem – son fiyat
  1 – 12,50
  2 – 13,20
  3 – 13,80
  . – .
  . – . böyle devam ediyor. Sonra bu FIYAT sayfasındaki “en son” oluşan fiyatı diğer MALIYET isimli sayfada kullanmak istiyorum. En son oluşan fiyatı diğer sayfaya nasıl çekebilirim.
  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   BAĞ_DEĞ_SAY formülü ile toplam kaç satıra veri girildiğini bularak bunu KAYDIR veya İNDİS formülü ile beraber kullanabilirsiniz. Örnek olarak
   =İNDİS($A:$A;BAĞ_DEĞ_SAY($A:$A);)

   Saygılarımla,

 33. Merhabalar,
  Öğretim üyesiyim. Her hafta sınıfa quiz yapıyorum. Notları yoklama listesine quiz1, quiz2… şeklinde aktarmak istiyorum. Her derste sınava giren değişken olduğundan öğrenci adı veya numarasıyla bağlantı kurarak notlarını yoklama listesine nasıl aktarırım? Yardımcı olursanız sevinirim.Selamlar

 34. Merhaba
  Benim excelde tüm işlemlerimin sonuçlandığı ana sayfam var. Buraya ayrı ayrı sekmelerde bulunan verilerden formülle bilgi alıyorum. Bu verileri isyatirim sayfasından çekiyorum. Ama 3 ayda bir yeni veri geliyor. Bende istiyorumki bu sitedeki verilerin tümünü excelimdeki ayrı-ayrı sekmelere tek seferde çekebileyim. Veriler borsadaki şirketlerin bilancolarindan oluşuyor. Tek tek manüel çekmek günlerimi alıyor çözüm nedir acaba teşekkür ederim.

 35. merhaba hazırladığım excel yedek parça listesinden 2. sayfaya yazdığım ürün kodu ile ürün bilgileri gözüksün istiyorum
  ürün kodları 1. sayfada a sütununda 500 satır uzunluğunda ben hangi kodu yazarsam o ürün 2. sayfada gözüksün istiyorum

  örnek kod:abc Ürün:kalem Fiyat: 2 TL

  ama bu kod ürün fiyat ve birim farklı sütunlarda olmalı nasıl yapacağımı çözemedim yardımcı olur musunuz ?

 36. Merhaba,
  Bu kadar soruya tek tek cevap vermeniz gerçekten takdire şayan bir durum. İnsanlara yardımcı olmanız nedeniyle saygılarımı sunuyorum. Excel 2016 Professional kullanıyorum. Ama profesyonel bir excel kullanıcısı değilim.
  Benim şöyle bir sorum var;
  Bir excel belgem var ve içinde, 1. sütunda plakanın yazılı olduğu; 2. sütunda araç şoförünün isminin yazılı olduğu ve 3. sütunda da bağlı bulunduğu şube isminin yazılı olduğu “Liste” isimli bir excel çalışma sayfam var.
  Örneğin; 20 ABC 250 | Ali Can | Yeniköy Şube
  Aynı dosya içinde ” Gozlem” isimli bir çalışma sayfası daha oluşturmak ve bu sayfa içinde bir hücreye 20 ABC yazdığım zaman “Liste” isimli sayfadaki “20 ABC” ile başlayan veya bu ifadeyi içeren tüm satırları altına sıralamasını istiyorum.
  Nasıl yapabilirim ?

 37. İyi Günler,
  Her yıllık muhasebe verisini dosya büyüklüklerinden dolayı aynı dosyada ayrı sayfalarda tutmak yerine, ayrı ayrı dosyalarda tutmaktayım. Gelir tablosu alırken istenen tarih aralığını girince bütün verileri otomatik değiştiriyor. Ancak kapalı dosyalardaki verileri de aynı tarih aralıklarında getirebilmek için için açık dosyaya nasıl bağlayabilirim.

 38. Merhabalar hocam.
  Oldukça fazla verisi olan bir excel dosyam var. Bu dosyanın içerisinde köylere ait yetiştirilen ürünler, toplam dekar alanları ve üretim miktarları vb. bilgiler yer almakta. Verileri süzünce köyleri, ürünleri vs. doğal olarak ayırabiliyorum. yapmak istediğim şey, süzülen verilerden istediğim kısımları seçerek başka bir sayfaya aktarmak. Örneğin;

  A köyü, Buğday, …. dönüm
  A köyü, Arpa, …… dönüm
  B köyü, Mısır, ….. dönüm
  B köyü, Lahana, …. dönüm gibi..

  Bu neredeyse her ay yapılan birşey ve çok uzun vakitler almakta. Teker teker uğraşıp süzülen verileri toplayıp diğer sayfaya geçirmek oldukça zahmetli iş. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,

   Bunu yapmanın en hızlı yolu Özet Tablo kullanmak
   http://excelileharikalar.com/index.php/2020/01/27/excel-ozet-tablo/

   Sonrasında ayrı sayfalarda görmek istediğiniz başlığı Filtreler kısmına eklemeniz. Daha sonra Özet tablo üzerindeki herhangi bir hücreye tıkladığınızda gelen “Pivot Tablo” sekmesinde en sol taraftaki “Seçenekler” menüsünden “Rapor filtresi sayfalarını göster” seçeneğini seçerek filtre olarak belirediğiniz kıstasa sahip alanları ayrı sayfalarda gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

   Saygılarımla

 39. Merhabalar Hocam;
  MEVCUT DURUM;
  1.1. Sporcuların isimleri, branşları, katıldıkları müsabaka adı, tarihi, yeri, derecelerine ait verilerin bulunduğu farklı sütunları içeren bir çalışma kitabım mevcut, [sadece doğum tarihi sütununda veri bulunmuyor] (aynı sporcu katıldığı müsabakanın statüsüne göre farklı satırlarda tekrar edebiliyor. Yani aynı sporcuya ait tabloda farklı satırlarında veri mevcut).
  1.2. Ayrı bir excel dosyasında ise sadece sporcunun adı ve doğum tarihini içeren iki sütunluk bir liste var. (dolayısıyla bu tabloda sporculara ait farklı satırlarda veri bulunmuyor, sadece bir satırda yazılmış şekilde bulunuyor).
  YAPILMAK İSTENEN;
  1.1.de bulunan ilk dosyada ki boş olan doğum tarihi sütununa 1.2. nolu dosyanın ilgili sütunundan otomatik doğum tarihlerini çekmek. ANCAK tablo 1.1. de aynı sporcunun birden fazla satırda bulunabildiğini (katıldığı müsabakanın türü ve sayısına göre kimi sporcu 3 sefer, kimi sporcu 5 sefer [mesela sporcu hem 6. satırda, hem 33. satırda, hem 67. satırda, hemde 257. satırda bulunuyor] tekrar hatırlatmak isterim.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 40. Hocam merhaba . Yaklaşık 210 adet çalışma sayfasında tarama yapıp her bir sayfada çıkan sonuçları arama kriterime göre ilk sayfaya aktarmasını istiyorum. Çalışma sayfalarının en üst kısmında hisse adı, alt hücrelerde ise o hisseye ait temel bilgiler (net kar, borçlar, satışlar…) olacak. Her bilginin karşısında bu bilgilere ait 3 aylık ve yıllık değişimler bulunmakta. Örneğin çalışma sayfalarında bulunan hisselerden 3 aylık ve yıllık net karı artmış olanları ilk sayfada aratmak istiyorum. Sonra örnek olarak net karın yanında borçların azaldığı hisseyibulmak istiyorum. Tabi bunun altına daha fazla kriter koyarak hisseleri filtrelemek istiyorum. Acaba mümkün mü? Mail adresiniz olsaydı fotoğrafları gönderirip ona göre sormak isterdim. Biraz karışık gibi gelebilir.

 41. Merhaba; Yaklaşık 15 gündür arştırma içindeyim. 15 adet firmayı veri doğrulama ile c sütununa kilitledim. yani 15 firmadan başka giriş yapılamıyor. Buna bağlı olarak her firmanın bir seri numara havuzu var. Bunuda sayfa 2 de sütun , sütun ayırdım. Yapmak istediğimi sayfa 1de firmalardan herhangi birini seçtiğimde, sayfa 2 de bulunan o firmaya ait havuzdan numara alması. Ben sayfa 1 de c sutununu seçim yaptığında sayfa 1 de d sutununa sayfa 2 den o firmaya ait sutundan sırayla numara getirmek istiyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşkkür ederim.

 42. Merhaba,

  P&L rapor Q&A Login ile excele çekiyorum.MAc sayfası elimde veriyi nerden aldığına kadar görüyorum. Ama Formülde şöyle bir hata var. B14 hücresinde daha fazla cod tanımalamak istiyorum. Değeri nerde düzeltmeliyim. Farklı hücrelerdeki tanımlı cod karşılığı isteğim veriyi çekebileyim .. Karışık oldu biliyorum kusura bakmayın.

  Farklı bir sayfadan aynı çalışma kitabına veri almak istiyorum ama farklı hücrelerde olan verileri tek hücrede toplamak istiyorum

  Örnek; Aşağıda belirttiğim A14 ve B14 içinde olan codlar karşılığı ilgili sayfada değer aralığı vererek işlem yapmaya çalıştım. Hepsini almadı. Formülü de aşağıya yapıştırdım. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

  Teşekkürler,

  A14 B14
  <<711101,761101,771101 <<1820..2104..2105..2106..2107..2300..2400..2990..3802..5110..5220..5310..5400

  =IF(OR(LEFT($A14;3)="<<6";LEFT($A14;1)="6");-1;1)*

  IF($B14="”;

  IF(RIGHT(LEFT($A14;9);1)=”,”;SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT(LEFT($A14;8);6);Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT(LEFT($A14;15);6));SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”>=”&RIGHT(LEFT($A14;8);6);Master_Extract!$D:$D;”16;SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT($A14;6));0));

  IF(RIGHT(LEFT($A14;9);1)=”,”;SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT(LEFT($A14;8);6);Master_Extract!$E:$E;”>=”&RIGHT(LEFT($B14;6);4);Master_Extract!$E:$E;”=”&RIGHT(LEFT($B14;6);4);Master_Extract!$E:$E;”12;SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT(LEFT($A14;8);6);Master_Extract!$E:$E;”=”&RIGHT($B14;4))+SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT($A14;6);Master_Extract!$E:$E;”=”&RIGHT($B14;4));0);

  SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”>=”&RIGHT(LEFT($A14;8);6);Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT(LEFT($B14;6);4);Master_Extract!$E:$E;”16;SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT($A14;6);Master_Extract!$E:$E;”>=”&RIGHT(LEFT($B14;6);4);Master_Extract!$E:$E;”12;SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”>=”&RIGHT(LEFT($A14;8);6);Master_Extract!$D:$D;”16;LEN($B14)>12);SUMIFS(Master_Extract!$H:$H;Master_Extract!$D:$D;”=”&RIGHT($A14;6);Master_Extract!$E:$E;”=”&RIGHT($B14;4));0)))

  • Merhaba,
   Öncelikle yazdığınız formül farklı bir sayfaya referans aldığı için benim bu formülü çalıştırmam mümkün değil. Formülden gördüğüm kadarı ile A14’teki değerleri ayırarak Master_Extract sayfasındaki değerlerden toplama yapmaya çalışıyorsunuz. Bunu bu şekilde metin formülleri ile yapacaksanız metinden çektiğiniz değerlerin metin olarak dikkate alınacağına dikkat edin. Eğer Master_Extract sayfanızdaki ilgili veriler metin ise bu bir tür sorun yaratabilir. Bunun için RIGHT(LEFT….) formüllerinin başına — koymayı deneyebilirsiniz.
   İkinci yöntem olarak bu metinleri ayrı bir hücreye değer olarak aktarabilirsiniz. Bunun için veri sekmesindeki metinden sütunlara komutunu kullanabilir ve ardından “SAYIDEĞERİ” formülü ile bu metinleri rakam olarak dikkate alınmasını sağlayabilirsiniz.
   Son olarak en pratik yöntem Power Query ile bu değerleri otomatik olarak sütunlara ayırabilir, bu değerleri rakama çevirebilir ve bir tabloya aktararak “FİLTRE” işlevi ile beraber TOPLA işlevini kullanan bir formül yazabilirsiniz.

   Saygılarımla,

 43. Merhabalar kolay gelsin . Benim de bir sorum olacaktı bir tablom var benim farklı bir sekmede 3 adet ürünüm var ve karşılarında da fiyatları yazıyor. Yani örneğin kazak ,pantalon,ceket tarzında . Benim öğrenmek istediğim mevcut olan tablomda ürün kısmına ceket yazdığım zaman diğer karşısında ki değeri de otomatik ataması satış tutarı kısmına . Bunu nasıl yaparım?

 44. Dolaylı formülü ile başka bir dosyadan veri çekiyorum. Her güne ait bir dosyam var ve bir önceki günün verisini almak için bir gün öncenin tarihinin hesaplıyor, sonra da dosya adı o tarih olan dosyadan veri çekiyorum. Yani dosya adında bir formül kullanıyorum. Sorun şu ki; bir önceki güne ait dosya açık değilken veri çekmiyor dolaylı fonksiyonu. Bunu nasıl çözebilirim?

  • Merhaba,

   Bunu çözebilmek için en kolay yöntem PowerQuery kullanmak. Sitede bu konuyu ayrı bir başlık altında incelemiştim. O derslere bakabilirsiniz.

   Saygılarımla,

 45. Merhaba,
  Çalışma kitabımda, 350-400 civarında sayfam var. “Liste” isimli çalışma sayfasına tüm sayfaların listesini VBasic kodlaması ile listeleme ve köprü oluşturuyorum. Fakat her yeni eklenecek çalışma sayfalarının bu listenin sonuna eklenmesi için gerek kodlama gerekse formül yardımı ile nasıl yapabilirim?

  Çalışma sayfalarını formül yardımı ile yukarıdan aşağı çekme yöntemi ile artıracak(‘1’!$A$1, ‘2’!$A$1, ‘3’!$A$1,.. gibi) bir formül var mıdır? Varsa bu da işimi rahatlıkla görecektir.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Bu
   nun için KÖPRÜ işlevini kullanabilirsiniz:

   Örnek olarak aynı dosyada Sayfa2-Safya3 gibi sayfalar var ise ve 2. satırda Sayfa2’ye bağlantı oluşturmak istiyorsanız:
   =KÖPRÜ(“[DosyaAdı.xlsx]Sayfa” & SATIR() &”!A1″;”Sayfa” &SATIR())

   Burada “DosyaAdı.xlsx” kısmını kendi dosya adınızla değiştirmeniz gerekli.
   formülünü yazarsanız SATIR() formülün yazıldığı hücrenin satırı olan 2 rakamını döndürür. [DosyaAdı.xlsx]Sayfa2!A1 değeri elde edilir ve hücrede “Sayfa2” görüntülenir. Üzerine tıkladığınızda Sayfa2’nin A1 hücresine gidersiniz.

   Saygılarımla,

Leave a Reply