Bir çubuk yada sütun grafikte birbirleri ile arasında çok fazla fark bulunan değerleri göstermek istediğimizde bu farktan dolayı bir seri çok net gözükürken, diğer seri bunun yanında çok küçük olacağından net olarak görebilmemiz mümkün olmaz. Bu durumda grafiğin daha anlaşılabilir olması için ikinci bir eksene ihtiyaç duyarız.

Örnek olarak aşağıdaki gibi bir tablomuz olduğunu varsayalım. Burada veri serilerinden bir tanesi rakam değerleri iken diğeri % olarak hesaplanmış değerler. Bildiğiniz üzere % değerleri Excel tarafından 0-1 arasında girilir ve biçimlendirildiği zaman 100 ile çarpımı gösterilir.

İkinci eksen için örnek tablo
1. Uygulama

Bu iki veri serisini tek bir grafikte göstermek istersek, gün değerleri rakam olarak büyük grafiklere sahip olurken % değerleri yanlarında çok küçük kalacağından nerede ise gözükmeyecektir. Hemen bir deneme yapalım, verilerimizi seçip sonrasında bir sütun grafik oluşturalım.

Gördüğünüz gibi % değerleri gün değerlerinin yanında cücük kadar kaldı. Hatta görebilmek için özel bir çaba istiyor. Şimdi bunu daha görülebilir yapabilmek için grafiye ikinci bir eksen ekleyeceğiz. Bunun için ister grafik alanıdaki kırmızı çubuklara sağ tıklayın ister altta yer alan göstergede “Yüzde” kısmına sağ tıklayın (ilk tıkladığınızda tüm gösterge seçilebilir, ikinci kez sadece yüzde üzerine tıklamanız gerekebilir) gelen menüden “veri serisini biçimlendir” seçeneğini seçiyoruz.

İkincil Eksen Ekleme

İkinci eksen ekleme bu kadar kolay ancak gördüğünüz üzere grafikler üst üste geldi ve hala okunabilirliği oldukça kötü. Bunu daha okunabilir hale getirmek için çubuklardan bir tanesinin grafik türünü değiştireceğiz. Şimdi tekrar yukarıda anlattığım  adımlar ile sağ tık menüsüne girip buradan seri grafik türünü değiştir diyeceğiz.

Gördüğünüz üzere grafiğimiz artık hazır ve çok daha anlaşılır bir şekle büründü. Bu yöntem ile çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. En kısa sürede bir kaç değişik örneği hazırlayarak sizlere sunacağım.

2. Grafiği Güzelleştirme

Şimdi grafiğimiz her ne kadar anlaşılabilir olsa da bir kaç ufak dokunuşla daha güzel bir hale getirebiliriz. Önce renklerden başlayalım. Beyaz arka planı ben pek sevmiyorum. Önce ondan başlayacağım, sonrasında serilerin renkleri ile oynayarak biraz daha güzel bir görüntü elde etmeye çalışacağım.

Yukarıda gördüğünüz gibi ufak ayarlar ile grafiği olduğundan çok daha farklı bir hale getirebiliyoruz. Ben burada sadece basit bir örnek yaptım. Sizler daha farklı uygulamalar ile daha etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: , ,

Leave a Reply