Excel’de verileri daha anlaşılabilir şekilde sunmak için kullandığımız grafikler nedir nasıl eklenir, hangi alanlara sahiptir, bu alanları nasıl değiştirebiliriz ve tabii ki farklı grafik türlerine bir giriş yapacağım. Sonrasında her bir grafik türü için bir kaç değişik örnek yapmayı planlıyorum. Önce bir bakalım ne tür grafikler var. Aşağıdaki resimlerde farklı grafik türlerini görebilirsiniz.

1. Grafik Ekleme

Grafik eklemek için önce eklemek istediğiniz veri başlıkları ve veriyi seçerek sonra “Ekle” sekmesinde “Grafikler” alanında yer alan seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Bu durumda Excel seçtiğiniz verilere kendi bir grafik oluşturacaktır. Ancak özellikle çok fazla veri içeren bir aralığı seçerseniz bu durumda eklenen grafik istediğiniz gibi oluşmayabilir. Bu durumda veriyi seçmeden direk istediğiniz grafiği ekleyebilirsiniz. Bu durumda Excel boş bir tuval getirir. Siz veri ekledikçe tuval üzerinde veriler gösterilmeye başlar.

Grafik Ekleme Yöntemi 1
Grafik Ekleme Yöntem 2

Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz üzere Excel pek çok ana grafik türlerine sahiptir. Ve bu düğmelere bastığınızda uygulayabileceğiniz alt stillere ait ek bir menü gösterilir. Eğer siz hangi grafiği kullanacağınıza emin değilseniz, Excel’in size önerdiği grafiği kullanabilirsiniz. Bunun için “Önerilen Grafikler”seçeneğini kullanabilirsiniz. Excel 2013’te gelen bu özellik ile yeni bir pencere açılır ve bu pencerede önerilen grafiklerin bir ön izlemesi gösterilerek farklı grafik türlerinin girmiş olduğunuz verilere göre nasıl gözükeceğini görebilirsiniz.

Önerilen Grafik Türü Penceresi
2. Grafik Alanı ve Tasarımı

Bir grafik oluşturduktan sonra, grafiğin üzerine tıklarsanız Excel iki yeni sekme açacaktır. Seçtiğiniz grafikle ilgili tüm ayarları bu iki sekmeden yapabilirsiniz.

Grafik Araç Çubukları

Tüm ayarlar derken neyi kastediyorum? Excel’de bir grafik oluşturduğunuz zaman bu grafiğin yer aldığı alana tuval adı verilir. Tuval üzerinde verileri ifade eden şekiller, bu verilerin değerleri, isimleri, eksenler, isimleri, eksenler üzerindeki koordinatlar vs. grafiği tanımlayan bir sürü bilgi vardır. Bunlardan hangilerinin gözükeceğini, hangilerinin gözükmeyeceğini, gözükmesini istediğiniz bilgilerin nasıl ve nerede gözükeceğini bu sekmelerdeki seçenekler ile ayarlayabiliyorsunuz.

Temel olarak bir grafikte belirli bazı grafik öğeleri vardır. Aşağıdaki resimde grafik tuvalini ve grafik üzerinde yer alan öğeleri gösterdim. Bu alanları ayrı ayrı seçebilirsiniz. Ve seçtiğiniz bu alanların arka plan rengi, çzigi rengi gibi görsel özelliklerini değiştirebilirsiniz. Burada ek olarak veri grafiklerini bir seri olarak seçebileceğiniz gibi tek bir eleman olarak ta seçebileceğinizdir. Bu sayede istediğiniz elemanı, diğerlerinden farklı gözükecek şekilde değiştirebilirsiniz. Bu tarz görsel değişiklikler “Biçim” sekmesinden ya da o alana sağ tıkladığınızda gelen menüden “…. Biçimlendir” seçeneğini seçtiğinizde sağ tarafta açılan yeni pencere üzerinden yapabilirsiniz.

Her grafikte bu resimdeki tüm öğeler bulunmaz. Bazılarını eklemek ya da var olanları çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu öğeleri hızlıca eklemenin en kolay yolu “Tasarım” sekmesinde yer alan “Hızlı Düzen” açılır menüsüdür. Bu menüye tıkladığınızda farklı düzenlerin yer aldığı ek bir pencere görüntülenir. Burada yer alan seçeneklerin üzerine geldiğinizde grafiğiniz de bu seçeneğe göre kendini yeniler bu sayede gözünüze hoş gözüken bir seçeneği hızlıca seçebilirsiniz.

Hızlı Düzen Menüsü

Eğer bu öğeleri kendiniz eklemek isterseniz Excel 2013’ten itibaren itibaren grafik alanına tıkladığınızda sağ tarafta ortaya çıkan seçeneklerden en üstte yer alan “+” simgesine tıklayarak açılan menüdeki seçenekleri kullanabilirsiniz.

Grafiğinizin renkleri, yazı tipleri, yazı rengi gibi görünüş özelliklerini hızlıca değiştirmek için ise Excel’in standart olarak sunduğu şablonlardan yararlanabilirsiniz. Bu şablonlara hem tasarım sekmesinden hem de grafiğe tıkladığınızda sağ tarafta gözüken simgelerden ortadakine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer buradaki seçeneklerden herhangi birinin üzerine gelir ve kısa bir süre beklerseniz grafiğiniz de bu seçeneğe uygun olacak şekilde bir önizleme oluşturur.

Grafik Stilleri
3. Diğer Seçenekler

Bazı durumlarda seçtiğiniz verinin satır ve sütunlarını değiştirmek isteyebilirsiniz. Mesela burada bizim tek bir veri serimiz var bu seri “Neden işe geç kalıyorum” ismine sahip tek bir veri serimiz var. Ancak ben her bir neden için ayrı bir seri olmasını isteyebilirim. Bu durumda verilerin konumlarını değiştirerek daha farklı bir grafik elde edebilirim. Bunu yapmak için “Tasarım” sekmesinde yer alan “Satır/Sütun Değiştir” simgesini tıklayabilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz gibi tek bir veri serisinden farklı renklere sahip birden fazla veri serisi içeren bir grafiğe geçiş oluyor.

Satır Sütun Değiştirme

Grafiğinize ek veriler eklemek ya da eklediğiniz veriler üzerinde değişiklik yapmak için ise Başka bir yöntem ise veri alanına sağ tıkladığınızda gelen veya “Tasarım” sekmesindeki “Veri Seç” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde veri seçme işlemleri için yeni bir pencere görüntülenir. Burada yapabileceğiniz bir başka işlem ise “Satır/Sütun Değiştir” işlemidir.

Veri Seç Menüsü
4. Grafiği Taşımak

Bazen grafiği ayrı bir sayfada, PowerPoint sunusu gibi, görmek isteyebilirsiniz. Bu durumda “Tasarım” sekmesindeki “Grafiği Taşı” seçeneğini seçebilirsiniz. Aynı seçenek grafik tuvaline sağ tıkladığınızda gelen menüde de yer almaktadır. Bu seçeneğe tıkladığımızda yeni bir pencere gelir ve bu pencereden “Yeni Sayfa” seçeneğini seçtiğimizde grafik ayrı bir sayfa halinde oluşturulur. Bu sayfada hücreler yer almaz ve veri girişi yapamazsınız. Daha çok bir slayt gibi bir sayfadır.

Grafiği eski konumuna almak için de bu yeni sayfadaki grafiğe aynı işlemi uygulamalı ve bu sefer “Nesne” seçeneğini ardından nesne olarak eklemek istediğiniz sayfayı seçmeniz gerekmektedir.

Grafiği Taşıma ve Geri Alma
5. Grafik Verilerini Güncellemek

Bazı durumlarda grafiğinizde kullandığınız veri tablosuna yeni veriler ekleyebilirsiniz ve grafiğin de bu verileri içine alacak şekilde güncellenmesini isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu grafik tuvaline tıkladığınızda, grafiklerde kullanılan aralığın gösterildiği veri aralığının köşesindeki kutucuğu sürüklemektir.

Veri Aralığının Güncellenmesi
6. Grafik Başlığını Hücreye Bağlama

Normalde bir grafik oluşturulup başlık eklendiğinde bu başlık bir metin olarak girilir ve ancak üzerine tıklayarak değiştirebilirsiniz. Ancak siz bu değerin bir hücreden alınmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki videoda gösterdiğim yöntemi izleyebilirsiniz.

Grafik Başlığını Hücreye Bağlama
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: , ,

Leave a Reply