SAĞDAN İşlevi

Excel’de metin işleme için kullanılan bir formüldür. İngilizce Excel’de RIGHT olarak kullanılır. Amacı bir metnin içinde en sağda yer alan ilk karakterden başlayarak girilen adet kadar karakteri okuyarak yeni bir metin oluşturmaktır. Yazılışı:

=SAĞDAN(Metin, [sayı_karakterler])

şeklindedir. Metin yerine isterseniz çift tırnak içinde bir metin yazabilir veya metin içeren bir hücre seçebilirsiniz. Formülde dikkat ederseniz sayı karakteri köşeli tırnak içinde, yani girilmesi isteğe bağlı. Eğer bu alana değer girmezseniz 1 değeri alınır ve tek bir karakter geri döndürür. Hemen bir örnek ile açıklayayım:

=SAĞDAN(“Örnek Metin”;5)

Formülünü yazdığımızda, formül içinde yer alan Örnek Metin ifadesi en sağda yer alan “n” harfinden başlayarak 5 adet karaktere kadar olan kısmı alınarak “Metin” değeri geri döndürülür. Aşağıda formülün nasıl çalıştığını gösteren bir şekil çizdim.

Sağdan Formülü Çalışma Mantığı

Eğer metin yerine rakam girerseniz, rakamın en sağından itibaren rakam döndüren bir formül elde edersiniz. Özellikle küsuratlı sayıların küsur değerini almak istiyorsanız bu formülü kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz husus rakam biçimlendirmesini dikkate almamasıdır. Yani siz rakamın sonunda para birimi ifadesi veya belli adette 0 gösteren bir biçimlendirme kullanıyorsanız, bu biçimlendirme ile gelen ek karakterler bu formüle dahil edilmez.

Aşağıda bir kaç örnek veriyorum.

Etiketler: ,

Leave a Reply