Bu formül ile birden fazla metni birleştirerek tek bir metin elde edebiliriz. İngilizce karşılığı CONCATENATE formülüdür. Misal yan yana hücrelerde yer alan ad ve soyad gibi bilgileri bu formülü kullanarak tek bir ad/soyad oluşturacak şekilde birleştirebiliriz. Ben çok sık kullanmıyorum çünkü & işareti ile aynı işlevi gerçekleştirebiliyoruz.  Yazılımı:

=BİRLEŞTİR(Metin1, Metin2,….)

şeklindedir. Örnek olarak =BİRLEŞTİR(“ÖRNEK”;” “;”Metin”) formülün sonucu “Örnek Metin” olacaktır.

Aşağıda bir kaç örnek içeren bir resim ekliyorum:

Örneklerden görebileceğiniz gibi bu formül içinde metin içeren hücreleri ve hatta başka formülleri de kullanabiliyorsunuz.

Bu formülün bazı kısıtlamaları mevcut. Mesela en fazla 255 adet metni birleştirebilir, en fazla 8192 karakter elde edebilirsiniz. Formülün çalışabilmesi için en az bir metin girilmesi gereklidir. Girdiğiniz hücre rakam bile içeriyor olsa elde edilen sonuç metindir. Dizin formüllerde kullanamazsınız, yani bu formül içinde A2:A10 gibi bir aralık kullanamazsınız. Girdi olarak kullanılan hücrelerden herhangi bir tanesinde hata var ise bu formül de hata döndürecektir.

Bu formül yerine metinlerin arasına & işareti koyarak ta aynı sonucu elde edebilirsiniz. Ben şahsen bu şekilde kullanımın daha esnek ve daha kolay olduğunu düşünüyorum. Temelde ne fark var derseniz & kullanırsanız 255 adet metin kısıtlaması olmayacaktır. Ancak formül yazarken & işaretinin kullanımını şahsen daha kolay buluyorum.

Etiketler:

Leave a Reply