Bir metin içine bir karakter veya başka bir metin aramak ve kaçıncı sıradan başladığını veya tek karakter ise kaçıncı sırada olduğunu bulmak gereksin. Bunun için kullanılacak formüller BUL ve MBUL formülleri. İngilizce Excel kullananlar için “FIND” ve”SEARCH”. Formüllerin yazılımı ve çalışma mantığı aynı aralarındaki tek fark MBUL formülü büyük/küçük harf duyarlı değildir. Ne anlama geliyor? MBUL ile büyük, küçük harf farketmeksizin girdiğiniz metin bulunur, ancak BUL ile büyük küçük harf olarak girdiğiniz metnin birebir eşleşeni yok ise formül sonuç döndürmez.

Bu kısa bilgiden sonra formüllerin yazılımına geçelim:

=BUL(bul_metin; metin_içinde; [başlangıç_sayısı])
=MBUL(bul_metin; metin_içinde; [başlangıç_sayısı])

bul_metin: Aramak istediğimiz karakter veya metindir. Yine çift tırnak içinde yazılabileceği gibi metin veya karakter içeren bir hücre adresi de olabilir.

metin_içinde: İçinde arama yapılacak metindir. Hücre adresi veya direk metnin kendisini girebilirsiniz.

[başlangıç_karakteri]: Aramanın hangi karakterden başlayarak yapılacağını ifade eder. Eğer boş bırakılırsa aramanın yapıldığı metnin ilk karakterinden itibaren yapılır. Özellikle aranan metnin birden fazla olduğu durumlarda ilk değil ikinci tekrarı bulmak istersek bu değeri arttırmak gerekir.

Birkaç örnek ile açıklayalım:

=BUL(” “;“Örnek Metin”;1)
=MBUL(” “;”Örnek Metin”;1)

 Buı formül “Örnek Metin” yazısı içinde boşluk karakterini, yazının ilk harfinden başlayarak arayacak ve ilk eşleşmenin yazı içindeki sırasını geri döndürecektir Burada boşluk karakterinin yer aldığı ilk konum metnin 6. sırası. Aşağıdaki resimde nasıl çalıştığını gösterdim.

Aşağıdaki örnekleri de iki formülün çalışma farklılığını göstermek amacı ile hazırladım:

=BUL(“m”;”Örnek Metin”;1)
=MBUL(“m”;”Örnek Metin”;1)

İlk formül sonucunda “#Değer” hatası oluşacaktır. Çünkü bu formülde büyük/küçük harf ayrımı yapılır. Ve metin içinde küçük m harfi yok. İkinci formül ise 7 değerini döndürecektir çünkü büyük/küçük harf ayrımı yapmadan “M” veya “m” harfini arayacak ve ilk bulduğu konum olan 7 sayısını geri döndürecektir.

=BUL(“r”;”Örnek Metin”;3)
=MBUL(“r”;”Örnek Metin”;3)

Yukarıdaki iki formül de “#Değer” hatası verecektir çünkü “r” harfi ilk olarak 2 sırada yer almakta ancak arama 3. harften başlayarak yapılmakta ve 3. harften sonra da başka bir “r” harfi yer almamaktadır.

Bu formül PARÇAAL, SAĞDAN ve SOLDAN formülleri ile birlikte metni bir harfin konumuna göre veya ondalıklı rakamları bölmek istenen durumlarda kullanılabilir. İsterseniz basit bir örnek üzerinden anlatayım.

Etiketler: ,

Leave a Reply