Bu formül ile bir metnin içinde yer alan belli adette karakteri başka bir karakter ile değiştirmek için kullanılır. İngilizce kullananlar için REPLACE fonksiyonudur. Yaızlımı:

=DEĞİŞTİR(Eski Metin;Başlangıç Numarası;Karakter Sayısı; Yeni Metin)

şeklindedir. Örnek olarak =DEĞİŞTİR(“Örnek Metin”;1;4;”a”) formülü “Örnek Metin” metninin 1. karakterinden başlayarak kendisi ve takip eden 4 karakteri yeni metin ile ifade edilmiş “a” harfi ile değiştirir ve sonuç olarak “aaaak Metin” ifadesini geri döndürür.

Aynı şekilde bir metni silmek veya metin içinden belirli bir alanı silmek için aşağıdaki formülü de kullanabilirsiniz.

=DEĞİŞTİR(“Örnek Metin”;1;6;””)

Bu formülün sonucunda metin içindeki “Örnek ” kısmı yerine hiç bir karakter konulmadan değiştirilecek ve sonuç olarak sadece Metin değeri geri dönecektir.

Aşağıdaki resimde bu formül ile ilgili bir kaç örnek gösterdim.

Bu formülde dikkat edeceğiniz ilk husus başlangıç numarası ve karakter sayısı yerine 0 veya negatif bir sayı yazmamanız gerektiğidir. Eğer başlangıç numarası yerine sıfır veya negatif bir sayı yazarsanız formül #DEĞER hatası döndürür. Eğer karakter sayısı yerine sıfır yazarsanız herhangi bir değişiklik yapılmaz. Yine bu değerler yerine metin uzunluğundan daha büyük rakamlar yazarsanız formülden istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Etiketler:
 1. Hocam Merhaba
  Çoğu yerden araştırdım ama bir türlü uyarlayamadım yardımcı olursanız sevinirim.
  c1485 hücresindeki

  680.00 Adet 1.25 TL Fiyat İle KRSTLE Alış Kom: 0.85 İşlem Yeri: Mobil Bankacılık Gerçekleşme zamanı: 22.10.2018 16:34:51

  Ben ( Kom:) kelimesinden sonraki ve (İşlem) kelimesinden önceki rakamları başka hücreye yazmak istiyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  • KAÇINCI, İNDİS, KAYDIR gibi formüller ile bu söylediklerinizi yapabilirsiniz. KAÇINCI ile aradığınız değerin hangi satırda olduğunu bulun, KAYDIR formülü ile o satırda yer alan istediğiniz sütundaki değeri ger döndürün.

 2. Merhaba Hocam
  Excelde bir sütunda farklı hücrelerin farklı konumlarında değiştirmek istediğim bir simge var. bunu toplu olarak nasıl değiştirebilirim.
  teşekkürler

  • merhaba,
   excel ara, bul gibi komutlar ile aradığınız simgeyi girdiğinizde formül bir rakam geri döndürüyor mu? Eğer döndürüyor ise yerinekoy formülü ile bu simgeyi değiştirebilirsiniz. Eğer simgeyi metin olarak yazamıyor iseniz bu durumda KOD(Metin) formülü ile o simgenin ASCII kodunu bulabilir sonra DAMGA formülüne bu kodu yazarak YERİNEKOY formülünün içinde kullanabilirsiniz.

  • Merhaba,

   Bu tarz formülle hücre içeriğini silmek mümkün değil. Bunu ya bir makro ile yapmalısınız ki eğer elzem değil ise kullanımını tavsiye etmiyorum çünkü bir “On Change” olayı kullanmanız lazım ve bu da sayfada her değişiklik yapıldığında bu makronun devreye girmesine neden olacağınndan bazı sorunlara yol açma ihtimali var. 2. yöntem ise koşullu biçimlendirme ile hücre yazı rengini arka plan rengine çevirerek var olan yazının görüntülenmesini engellemek ki en kolay ve hızlı yöntem de bu olacaktır.

   Saygılarımla,

Leave a Reply