SOLDAN Formülü

Excel’de metin işleme için kullanılan formüldür. İngilizce Excel’de LEFT olarak yazılır. Amacı bir metnin içinde en solda yer alan ilk karakterden başlayarak girilen adet kadar karakteri okuyarak yeni bir metin oluşturmaktır. Yazılışı:

=SOLDAN(Metin, [sayı_karakterler])

şeklindedir. Metin yerine isterseniz çift tırnak içinde bir metin yazabilir veya metin içeren bir hücre seçebilirsiniz. Formülde dikkat ederseniz sayı karakteri köşeli tırnak içinde, yani girilmesi isteğe bağlı. Eğer bu alana değer girmezseniz 1 değeri alınır ve tek bir karakter geri döndürür. Hemen bir örnek ile açıklayayım:

=SOLDAN(“Örnek Metin”;6)

Formülünü yazdığımızda, formül içinde yer alan Örnek Metin ifadesi en solda yer alan “Ö” harfi dahil olmak üzere 6 adet karakter alınarak “Örnek ” değeri geri döndürülür. Gördüğünüz gibi boşluk ta bir karakter olarak ele alındı. Aşağıda formülün nasıl çalıştığını gösteren bir şekil çizdim.

SOLDAN Formülü Çalışması

Eğer metin yerine rakam girerseniz, rakamın en solundan itibaren rakam döndüren bir formül elde edersiniz. Özellikle küsuratlı sayıların tam sayı kısmını almak istiyorsanız bu formülü kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz husus rakam biçimlendirmesini dikkate almamasıdır. Yani siz rakamın sonunda para birimi ifadesi veya belli adette 0 gösteren bir biçimlendirme kullanıyorsanız, bu biçimlendirme ile gelen ek karakterler bu formüle dahil edilmez.

Aşağıda Formüllün kullanımına dair bir kaç örnek yer alıyor.

Etiketler: ,

Leave a Reply