KIRP Formülü

İngilizce Excel için TRIM ve CLEAN fonksiyonlarıdır. Bir metin içinde birden fazla takip eden boşluk var ise, ki genelde SAP gibi programlardan alınan verilerde, internetten kopyalanan içeriklerde ya da text dosyalarından içeri aktarılan bilgilerde bu tarz hatalar olabilmektedir, fazladan bulunan boşluğu silerek tek bir boşluk karakterine dönüştüren formüldür. Yazılımı:

=KIRP(“  Örnek     Metin  ”)

şeklindedir. Bu formül ile ”  Örnek     Metin  ” metninin başında ve sonunda yer alan boşluk karakterleri kaldırılır ve iki kelime arasında fazladan yer alan boşlukları silerek tek boşluk kalacak şekilde “Örnek Metin” olarak geri döndürür. Bunu test etmek isterseniz “UZUNLUK” formülünü ilk metinde ve formül sonucunda elde edilen metinde kullanırsanız, ilk metnin uzunluğu 20 karakter olarak döndürülürken ikinci metnin uzunluğu 11 karakter olacaktır.

Aşağıdaki resimde formül ile ilgili 2 tane örnek gösterdim. Dikkat ederseniz KIRP formülü kullanılmadan önce elimizdeki metnin uzunluğu toplam 54 ve 34 karakter iken, KIRP formülü sonrası metin içindeki fazladan boşlukların elenmesi ile metin uzunluğu 32 ve 21 karaktere düşüyor.

TEMİZ Formülü

Temiz formülü ise bir metin içinde yazıcıdan çıktı alındığında gözükmeyen her türlü karakteri metin içinden silmeye yarar. İngilizce Excel için CLEAN formülü kullanılmalıdır. Basılamayan karakterler hakkında burada uzun bir liste eklemek istemiyorum örnek olarak verebileceğim bir alt satıra geçmeye yarayan “LF” (satır sonu) karakteri olabilir. Eğer bir hücre içinde yer alan metin birden fazla satırdan oluşuyor ise kesinlikle her satırın sonunda bu karakterden olacaktır. Burada basit bir tüyo daha vereyim eğer bir hücrede yer alan metindeki karakter sayısı UZUNLUK formülü ile bulduğunuz karakter sayısından az ise arada görünmeyen karakterler vardır ve KIRP ile TEMİZLE formülü ile ilgili metin istenmeyen karakterlerden temizlenmelidir. Eğer görünmeyen karakterlerin bir listesine ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz harici siteden faydalanabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde formülün çalışması ile ilgili bir kaç örnek gösteriyorum.

Örnekte görebileceğiniz üzere ilk metinde DAMGA(7) ile elde edebileceğiniz karakter iki kelimenin arasına gelmiş, genelde farklı bir sistemden gelen dosyalarda bu tarz sıkıntılar olabiliyor, TEMİZ formülü ile bu karakteri metinden sildik. İkinci örnekte ise metin iki satır olarak alınmış. Satır başı karakteri DAMGA(10) formülü ile elde edilebilir. TEMİZ formülü ile bu karakter kaldırılarak tek bir satırdan oluşan metnimizi elde ediyoruz.

Temiz formülü ile eklemek istediğim son konu ise ASCII(127) ile ifade edilen karakter bu formül ile temizlenemiyor. Karşıma hiç çıkmadı, zaten bu karakter “SİL”  ifadesi anlamına geliyormuş. Sizin de karşılaşmanız oldukça zor olabilir. Yine de aklınızda bulunsun.

Etiketler: ,

Leave a Reply