asit ancak hücre içi basit grafikler oluşturmak için kullanabileceğiniz bir formül. Amacı oldukça basit, bir karakterden istenilen adette tekrar eden metinler oluşturmak için kullanılır. Burada karakter olarak ASCII kodlarını da kullanabilirsiniz. Bu sayede başka bir hücredeki değere göre değişen basit grafikler hazırlayabilirsiniz. Tabii rakamlar çok büyük ise bu yöntem çok fazla alan isteyeceğinden sorun çıkaracaktır.

Kısa bir tanıtımdan sonra gelelim formülün yazılımı:

=YİNELE(metin, adet)

İngilizce kullananlar için REPT olarak yazılır. Ne işe yarar? Örnek olarak aşağıdaki gibi bir tablomuz olsun ve biz basit ve hızlı bir şekilde hücre içeriğine göre bir grafiğin en son sütunda gözükmesini isteyelim.

SıraDeğerGrafik
116
220
313
48
510
615
76

şimdi tablonun 3. sütununa aşağıdaki formülü yazalım (Değerlerin C sütununda olduğunu varsayarak), tırnak içindeki karakteri elde etmek için ALT tuşuna basılı tutarken 219 rakamını tuşlayın:

=YİNELE(“█”;C3=)

Gördüğünüz gibi C3 hücresinde yer alan değere göre bir tür grafik elde ettik. Bu formülü tablo boyunca çoğaltırsak diğer değerler için de grafik elde edebiliriz. Hatta bir kaç renk ve dolgu ile grafiğin daha etkili gözükmesini de sağlayabiliriz. Grafiğin daha farklı gözükmesini istiyorsanız “█” karakteri yerine daha farklı karakterler de kullanabilirsiniz. Aşağıda bu tablonun en son halini görebilirsiniz.

Normalde Excel 2010 ile gelen mini grafikler özelliği  ile hücre içine, sahip olduğu değere göre ufak grafikler eklenebiliyor ancak bu şekilde de basit ama güzel bir grafik elde edebilirsiniz.

Etiketler:

Leave a Reply