Bir önceki aşamada güzel bir grafik elde etmiştik. Ancak bazı eksiklikleri de vardı. Özellikle 2. eksen ile 1. eksen alt üst sınırlarının birbirleri ile uyumlu olması rakamlar değiştiği an grafiğin hatalı olmasına yol açar. Ufak sapmalarda bu hata gözükmez. Zaten en büyük sorun da budur. Ayrıca eksenler eğer gizli ise hatanın nerede olduğunu bulmak zaman da alabilir.

Şimdi bu anlattığım eksiklikleri gidermek için neler yapacağım isterseniz aşağıdaki resimde kısaca anlattım.

Termometre Grafiği 2. Aşama
1. Hazırlık

Bu grafiği oluşturmak için öncelikle temel grafik oluşturma, ikincil eksen ekleme gibi bilgileri bildiğinizi ve tabii ki bu grafiğin ilk aşamasını oluşturmuş olduğunuzu varsayıyorum. 

Sonrasında aşağıdaki basit tabloyu siz kendi bilgisayarınızda oluşturun. Bütün grafiği bu basit veriler üzerinde oluşturacağız. Yapacağımız da temelde 1. aşamada göstermiş olduğum uygulamayı biraz daha ayrıntılandırmak.

Termometre Grafiği 2. Aşama Örnek Tablo

Gösterdiğim grafiği elde etmek için Termometre grafiğinde olduğu gibi yığılı sütun grafiği kullanacağım. Tabii istediğim etkiyi elde etmek için ek değerlere ihtiyacım var. Önce onları bir hesaplamam gerek. Hadi hızlıca başlayalım.

2. Ek Veriler Oluşturma

Bu örnekte bir önceki uygulamadan farklı olarak hem hedef hem de gerçekleşen değerlerin içindeki en yüksek değeri bulmam gerekiyor. Bu, serilerin değerine göre eksenlerin otomatik olarak hesaplanmasında kullanılacak. Bunu da MAK formülü ile yapacağım. Ben kendi örneğimde D2 hücresine aşağıdaki formülü yazdım:

=MAK($C$5:$D$8)

Bu formül ile C5:D8 aralığındaki en büyük değer olan 2300 rakamı geri döndürüldü. Bu değeri daha sonra ek seriler oluşturmak için kullanacağım. Eğer bu formülün sayfada gözükmesini istemezseniz diğer formüllerin içinde kullanabilirsiniz.

Sırada 1. eksen ve 2. eksen için otomatik olarak eksen değerlerini ayarlayacak iki seri oluşturacağım. Bunu yaparken de aklınızda olsun 2. eksen 1. eksenin üzerinde gösterilir. Ben arkada gözükecek serinin hedef değerleri olmasını istediğimden “1. Eksen Ayar” ve “2. Eksen Ayar” adında iki seri oluşturuyorum. Ve sırası ile aşağıdaki formülü yazarak tüm satırlara uzatıyorum.

=$D$2-$D5   ve   =$D$2-$C5

Bundan sonra sırası gerçekleşen değerleri %25, %50, %70 ve %100 olacak şekilde parçalara ayıracağım. Bunun için önce %25’lik dilimi E sütununda aşağıdaki formüller hesaplayacağım.

=EĞER($C5<=$D5*0,25;$C5;$D5*0,25)

Ardından F sütununa %50’lik dilim hesabını koyacağım:

=EĞER($C5<=$D5*0,5;$C5-$E5;$D5*0,25)

Sonrasında takip eden sütunlara %75, %100’lük dilimlerin değerlerini hesaplayacağım . Formüller sırası ile:

=EĞER($C5<=$D5*0,5;$C5-$E5;$D5*0,25)

=EĞER($C5<=$D5*0,75;$C5-TOPLA($E5:F5);$D5*0,25)

=EĞER($C5<=$D5;$C5-TOPLA($E5:G5);$D5*0,25)

Hedefin üstünde kalan kısımlar için de aşağıdaki formülleri yazıyorum.

=EĞER($C5<=$D5*1,25;$C5-TOPLA($E5:H5);$D5*0,25)

=EĞER($C5<=$D5*1,5;$C5-TOPLA($E5:I5);$D5*0,25)

Şimdi daha önce hesapladığımız 1. Eksen ve 2. Eksen ayar değerlerini de takip eden sütunlara yazdığıma elimde aşağıdaki gibi bir tablo oluşuyor.

Termometre Grafiği 2. Aşama Nihai Tablo
3. Grafiği Oluşturma

Grafiği oluşturmak için elimizde tüm veriler var. Grafiği oluşturmak için ben tekrar boş bir yığılmış sütun grafik oluşturacağım. Sonrasında önce 1. eksende yer alması gereken hedef ve 1. eksen ayar serilerini grafiğe ekleyeceğim. sonrasında bunların renklerini istediğim gibi ayarlayacağım. Eksen Ayar serisinin gözükmesini istemediğim için dolgusu ve çizgisi olmayacak. Aşağıdaki videoda bu adımları gösterdim.

Termometre Grafiği İlk Aşama

Bundan sonra sırası ile gerçekleşen değerleri veri olarak ekleyeceğim ve buları ikinci eksen taşıyacağım. Tabii bu serilerin rengi, sınırları vs. biçimlendirmesini istediğim gibi ayarlayacağım. Bunu yaparken ilk olarak “Hedefin %25 Altı” serisini ekleyeceğim. Bu seriyi 2. eksene taşıyacağım ve sonrasında diğer serileri eklediğimde yeni eklenen seriler otomatik olarak 2. eksende gelecek.

Termometre Grafiği 2. Aşama

Gördüğünüz gibi basit bir kaç formül ve biraz da uğraş ile farklı bir grafik elde ettik. Bundan sonra isterseniz serilere etiket ekleyebiliriz. Excel 2013 ile bu etiketler farklı bir hücre aralığından veri alabilir. Bu sayede grafikte kullandığınız verilerden farklı verileri bu etiketlerde kullanabilirsiniz. 

Termometre Grafiği 3. Aşama

Grafik artık tamamlandı. Bundan sonrası size kalmış. Rakamlarla istediğiniz gibi oynayarak grafiğin nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu adımlarda bir de hata mevcut. Bütün videoları çektikten sonra fark ettim ancak işin doğrusu bütün bunları tekrar etmek istemedim. Onu bulmayı da size bırakayım.

Etiketler: , , , ,

Leave a Reply