1. ORTALAMA Formülü

Ortalama formülü verilen bir aralıktaki sayıların ortalamasını bulmak için kullanılan basit bir formül. Formülün yazılımına bir bakalım:

=ORTALAMA(sayı1;[sayı2];...)

İngilizce Excel için:

=AVERAGE(number1;[number2];...)

Gördüğünüz gibi formül içine en az bir tane rakam girmeniz gerek. Rakam yerine değer barındıran bir aralık ta girebilirsiniz. Bu şekilde toplamda 255 değer veya aralık tanımlamanız mümkün.

Ortalama işlevi girdiğiniz aralıklardaki tüm sayıları toplar ve sonucu bu sayıların adedine bölerek istatistiki olarak aritmetik ortalamayı döndürür. Eğer hücrelerden birinde değer yok ise veya metin girilmiş ise formül o hücreyi otomatik olarak dikkate almaz.

Aşağıdaki resimde formülün yazılışını ve sonucunu gösteriyorum.

2. ORTALAMAA Formülü

Ortalamaa formülü de Ortalama formülü ile aynı görevi görüyor ancak aralarında bazı farklar var. Ortalamaa formülü DOĞRU mantıksal değer yerine 1, YANLIŞ yerine 0 kullanır. Ve hücrelerde metin var ise bunu 0 olarak değerlendirir. Yazılımı:

=ORTALAMAA(sayı1;[sayı2];...)

İngilizce Excel için:

=AVERAGEA(number1;[number2];...)

Yine ortalama formülü gibi 255 adet değer veya aralık girebilirsiniz.

İsterseniz bu formülü Ortalama formülü ile bir kıyaslayalım.

Gördüğünüz gibi Ortalama ile Ortalamaa formülleri arasında fark oluştu. Eğer siz Metin değerlerini yerine 0, Doğru yerine 1, YANLIŞ yerine 0 yazarak Ortalama formülünde kullanırsanız Ortalamaa ile aynı değeri elde edersiniz.

3. EĞERORTALAMA Formülü

Ortalama formüllerinden bir başkası EĞERORTALAMA formülü. Bu formül ETOPLA formülü ile benzerlik gösteriyor. Bir kıstas aralığında belli bir kıstasa sahip sütunları bularak yine tanımladığınız başka bir aralıkta denk gelen hücrelerdeki değerlerin ortalamasını alır. Yazılımı:

=EĞERORTALAMA(aralık; ölçüt; [aralık ortalaması])

şeklindedir. İngilizce EXCEL için:

=AVERAGEIF(range;criteria;[average range])

Gördüğünüz üzere aralık ortalaması isteğe bağlı olarak tanımlanmış, eğer buraya bir aralık girmezseniz aralık kısmına girdiğiniz hücrelerin değeri alınacaktır.

Kıstas olarak ">", "<>", "<", "=" gibi kıyaslama işlevleri ile beraber istediğiniz değeri yazmanız gerek. Kıstas içinde "*", "?" gibi çok amaçlı karakterleri de kullanabilirsiniz. Örnek olarak kıstas için ">2012" ifadesini kullanırsanız 2012 değerinden büyük olan hücreler dikkate alınır.

EĞERORTALAMA'da ORTALAMA formülü gibi boş, DOĞRU-YANLIŞ değerlerine sahip hücreleri dikkate almaz. Eğer ölçüt aralığında girilen kıstasa uygun hücre bulunamazsa formül #BÖL/0 hatası verecektir.

Formüle girdiğiniz aralık ile aralık ortalaması aralığının aynı boyutta olmasına gerek yoktur. Formül kıstas aralığını temel alarak seçtiğiniz ortalama aralıkta denk gelen hücreleri ele alır.

Aşağıdaki örnekte ilk iki formüle dikkat ederseniz, kıstas değerini doğrudan hücreden aldığımı göreceksiniz. Eğer bir değere eşit bir kıstas kullanmak isterseniz "=" simgesi kullanmanıza gerek kalmaz.

4. ÇOKEĞERORTALAMA

Eğer birden fazla kıstas kullanarak belli bir aralığın ortalamasını almak istiyorsak kullanacağımız formüldür. Yazımı ÇOKETOPLA formülüne benzer:

=ÇOKEĞERORTALAMA(aralık ortalaması; ölçüt aralığı1; ölçüt1; [ölçüt aralığı2]; [ölçüt2];...)

İngilizce Excel için:

=AVERAGEIFS (average_range, criteria_range1, criteria1, [criteria_range2, criteria2], ...)

EĞERORTALAMA gibi bu formülde istenilen kıstaslara uygun değerler bulamazsa #BÖL/0 hatası verecektir.  Kıstaslarda "?" ve "*" gibi joker karakterler kullanabilirsiniz. Ancak diğer formülden farklı olarak ardışık olarak girdiğiniz ortalama ve ölçüt aralıklarının tümü eşit boyutta olmalıdır.

Aşağıdaki örnekte formülün nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: , , , ,

Leave a Reply