1. Hazırlık

Bu yazımda ARA formülü ile bir kaç örnek yapmak istiyorum. Elimizde boşlukların da olduğu bir liste olduğunu varsayalım, bu listede yer alan en son girdiyi bulmak isteyelim. Bu girdi bir metin olabilir, bir rakam olabilir, tam sayı, çift sayı, tarih olabilir. Bunları nasıl buluruz bir bakalım isterseniz. Önce tablomuzu ayarlayalım. Ben bu tabloyu B2 hücresinden başlayarak oluşturdum. Formüllerde siz buna dikkat edin.

MetinRakamKarışık
AhmetAhmet
1010
1515
HasanHasan
2020
MehmetMehmet
2424
SelçukSelçuk
2626

2. Uygulama
a. Son Değeri Bulma

Bu işlem için kullanacağım formül ARA formülü, bu formül ile ilgili açıklamaya buradan erişebilirsiniz. Ara formülün bulmak istediğiniz değeri bulamazsa bu değere en yakın küçük değeri bulacağını da buraya bir bilgi olarak ekleyeyim.

Şimdi ben bu uygulamada boş olmayan satırları bulmak istiyorum. Bunun için kullanacağım formül:

=($B$2:$B$15<>””)

Bu formülü indis formülü ile birleştirip formül değerlendirmeyi denerseniz elimizde {DOĞRU, YANLIŞ,  YANLIŞ, DOĞRU…} şeklinde bir dizin olduğunu göreceksiniz. Eğer biz bu dizini ara formülünde kullanırsak DOĞRU’lar 1, YANLIŞ’lar 0 olarak algılanır ve en küçük değer 0 olduğundan istediğimiz sonucu elde edemeyiz.

Bunu aşmak için biz 1 rakamını bu dizine bölersek dizin {1, #SAYI/0, #SAYI/0, 1, #SAYI/0 …} şeklini alacaktır. ARA formülünün bir güzel tarafı da hata değerlerini dikkate almamasıdır. Şimdi artık elimizde bir dizin var ve bu dizindeki en son girdiyi bulmamız gerek. Bunu da ARA formülüne 2 değerini aratarak yapacağız. Bu sayede formül tüm dizin içeriğini tarayacak, 2 değerini bulamadığı için en yakın en son değerin sırasını döndürecek.

Yine ARA formülünde sonuç dizini girerek aranan rakamın bulunduğu sıradaki elemanı geri döndürmesini sağlayabiliyorduk. Burada da sonuç dizini kısmına tekrar B2:B15 aralığını tanımlayacağız ve formülümüz aşağıdaki hale gelecek:

=ARA(2;1/($B$2:$B$15<>””);$B$2:$B$15)

Formülümüzü tamamladıktan sonra bu aralıktaki boşluklu hücreler atlanarak en son girilmiş değer olan “Selçuk” değeri geri döndürülecektir.

Bu formülün güzel tarafı rakam veya metin fark etmeksizin aralıkta girilmiş olan en son değeri geri döndürmesidir. Yani aynı formülü C2:C15 aralığında uygularsanız en son rakam olan 26 değerini geri döndürür.

b.Karışık Listede Metin veya Rakamı Döndürme

Eğer listemiz tablodaki en son sütunda olduğu gibi karışık girdilerden oluşuyor ve siz sadece metin olarak girilmiş son girdiyi bulmak istiyorsanız formülümüzdeki karşılaştırma kısmı aşağıdaki şekilde olmalı:

=EMETINSE($D$3:$D$15)

Eğer son girilen rakamı bulmak istiyorsanız bu formül aşağıdaki gibi olacaktır:

=ESAYIYSA($D$3:$D$15)

Formülün geri kalanı aynı kalarak aşağıdaki şekilde oluşacaktır:

=ARA(2;1/EMETINSE($D$3:$D$15);$D$2:$D$15)
=ARA(2;1/ESAYIYSA($D$3:$D$15);$D$2:$D$15)

Bu formülleri yazdığınızda sırası ile D sütununda yer alan en son metin Selçuk ve en son rakam olan 26 değerini size geri döndürecektir.

Gördüğünüz gibi oldukça basit bir kaç formülü birleştirerek hızlıca bir sonuca ulaştık. Umarım sizlere faydalı olmuştur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: , ,

Leave a Reply