Bu yazımda biraz basit bir uygulama yapmak istiyorum. Bazen Excel’de kullandığımız tablolarda boşluklar vardır. Bu boşluklar anlaşılırlığı, göreselliği arttırmak gibi çeşitli nedenlerle tabloya eklenmiş olabilir veya farklı kaynaklardan veri çektiğimizde biçim uyumsuzluğundan nihai tabloda yer almış olabilir.

Siz bu tablo üzerinde çalışmak istediğinizde bu boşluklar size sorun yaratma ihtimaline sahiptir. Bu boşlukları hızlıca silmek istediğimizde nasıl bir yol izlememiz gerek? İsterseniz örnek bir tablo üzerinde yapalım bu işlemi. Önce tablo:

Değer 1Değer 2
1011
12
20
15
5020
55
35
30
4030
25
45
50

Şimdi önce tablomuzdaki tüm verileri, boşlukları içerecek şekilde seçelim:

Hemen ardından giriş sekmesinin en sağ kısmında yer alan bu ve seç seçeneğine tıklıyoruz ve açılan menüden “Özel Git” seçeneğini seçiyoruz. Ekranda yeni bir pencere belirecektir. Burada Boşluklar seçeneğini tıklıyoruz.

Tama tuşuna bastığınızda tablonuzda yer alan tüm boş hücreler seçilecektir. Herhangi biri üzerinde iken sağ tıklıyoruz ve gelen menüden “Sil” seçeneğine tıklıyoruz. Silme işlemi sonrası altta kalan hücrelere ne yapılacağını soran bir pencere gösterilecektir. Burada Hücreleri yukarı sürükle seçeneğini seçeceğiz. Çünkü bizim verilerimiz satırlarda yer alıyor. Tamam dediğimizde artık tablomuzda yer alan tüm boş hücreler silinecek ve veri içeren hücrelerin içeriği aralarında boş hücre olmayacak şekilde alt alta sıralanacaktır.

Aşağıdaki videoda işlem adımlarını ve sonucu gösterdim. Gördüğünüz gibi oldukça basit ve hızlıca tablomuzdaki boş hücrelerden kurtulduk.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply