Excel’de hücrelerin içerdiği değerlere göre toplamda kaç tane hücre olduğunu bulmamızı yarayan iki tane formül mevcut. Bunlar BAĞ_DEĞ_SAY ve BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülleri. Bu yazımda Excel istatistiksel formüller ailesine dahil olan bu iki formüşü anlatmak istiyorum.

1. BAĞ_DEĞ_SAY

Çok ilginç bir ismi olan ve fakat ismi ile işlevi arasında zerre bağlantı olmayan bir formül arkadaşlar. İngilizce sürümde COUNT olarak geçiyor ve çok daha anlamlı ancak her nedense Türkçe sürümde buna Bağ_Değ_Say gibi garip bir isim vermişler.

Formülün amacı verdiğiniz aralıkta, hücre adreslerinde veya işlev içine elle yazdığınız değerlerde toplam kaç adet rakam var bunu bulmak.

Hemen formülün yazılışına bakalım:

=BAĞ_DEĞ_SAY(değer1; [değer2];…)
=COUNT(value1; [value2];…)

Formülün yazılımından da anlayabileceğiniz gibi formüle en az bir tane parametre girilmesi gerekiyor. Diğer parametreler isteğe bağlı olarak girilebilir.

Değer yerine bir rakam, tek bir hücre adresi ya da bir aralık girebilirsiniz. Bu formül 255 adet parametre kabul edebilir. Formül, boş hücreleri, metin değerlerini, mantıksal değerleri dikkate almaz, tarih değerleri ise aslında birer rakam olduğundan rakam olarak değerlendirir.

Aşağıda formülün kullanımına 2 tane örnek verdim. Dikkat ederseniz ilk formülde aralık girilmiş ve aralıkta tarih değeri de dahil olmak üzere 4 tane rakam yer aldığından formül 4 değerini döndürüyor.

2. BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY

BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY formülü de temel olarak BAĞ_DEĞ_SAY ile benzer bir formüldür, tek farkı aralıkta herhangi bir değer içeren tüm hücreleri saymasıdır. İngilizce COUNTA formülüdür. Yazılımı:

=BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(değer1;[değer2];…)
=COUNTA(value1; [value2];…)

Yine görebileceğiniz gibi en az bir parametre girilmesi gereklidir. Diğer parametreler isteğe bağlı olarak girilebilir. Toplam 255 tane parametre girebilirsiniz. Bu parametreler bir hücre adresi, aralık ya da el ile girilmiş bir değer olabilir.

Bu formül hücre içindeki metin, rakam, mantıksal ifadeler ve hata değerlerini dikkate alır. Hatta siz boş olduğunu düşünseniz dahi ekranda gösterilmeyen özel metin karakterlerini de sayacaktır.

Aşağıdaki resimde formülün nasıl çalıştığını gösteren 2 örnek yer alıyor. Geri döndürülen değerlere dikkat ederseniz BAĞ_DEĞ_SAY ile farkını daha rahat görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: ,

Leave a Reply