1. Dinamik Dizi Formülü Nedir?

Siteyi yakından takip ediyorsanız daha önce dizin formülleri ile ilgili yazdığım yazıyı okumuşsunuzdur. Eğer okumadı iseniz buradan erişerek okuyabilirsiniz. Excel’de uzun zamandır geliştirilmekte olan bir özellik olan dinamik dizin formülleri ise artık Excel 365 kullanıcılarının erişimine açıldı (sürüm 1912), tabii yarı yıllık bir plana dahil değilseniz. Eğer Excel 365 sürümüne sahipseniz ve burada anlattığım işlevler sizde çalışmıyor ise Excel’i güncellemeyi deneyin.

Dizi formüllerini iki bölüme ayırabiliriz. İlki birden fazla değer döndüren formüllerin çalışma şeklini değiştirmesi, ikincisi ise artık birden fazla değer döndüren Excel’e gömülü yeni formüllerin olması. Nasıl olduğuna bir bakalım.

2. Taşma Mantığı Nedir?

İngilizce “Spill” olarak ifade edilen bu özelliği anlatmadan konuya başlamak olmayacak. “Spill” kelime anlamı olarak dökmek, akıtmak, taşma gibi bir anlamlar ifade ediyor ancak ben formülün çalışmasını incelediğimde taşma kelimesinin daha uygun olduğunu düşündüm.

Nasıl çalışıyor? Eskiden çoklu değer döndüren bir formül yazdığımızda tek bir değer tek bir hücreye yazılıyor, diğer değerleri elde etmek için formülü aşağıya veya yana doğru birden fazla hücreye yayılacak şekilde uzatmamız gerekiyordu. Bunu formülün döndürdüğü tüm değerleri gösterecek kadar alana yaymamız gerekti ve eğer formülün içine girdiğimiz aralık büyürse formüle tekrar müdahale etmemiz gerekiyordu.

Bu yeni özellik ile yazdığınız formül kaç tane değer döndürüyor ise o kadar hücreye sahip bir aralık otomatik olarak formülün döndürdüğü değerleri gösterecek şekilde tanımlanıyor. Bu özellik eskiden tek bir değer döndüren formüllerde hatta çarpma, bölme gibi iki hücre adresi girerek hesaplattığımız formüllere aralık ta girebilmemize olanak tanıyor. Süper değil mi? Aşağıdaki videoda bir kaç örnek gösterdim.

3. Taşma Aralığı ve İşleci

Videoya dikkat ederseniz Excel formülleri yazdıktan sonra, içinde olduğunuz hücreden çıkmadan önce formülün etkilediği tüm aralığı açık mavi, ince bir çerçeve içine alıyor. Bu bizim taşma aralığımız. Bu aralığı referans almamızı sağlayacak bir kaç yöntem var.

İlk yöntem dinamik dizi formülü kullanılmış aralıktaki ilk hücreye tıklamak ve sonra isim çubuğundaki ifadenin sonuna # işareti eklemek. # işareti taşma aralığını ifade eden işlecimiz. Bu işleci diğer dinamik dizin formüllerinde aralığa başvurmak için kullanabilirsiniz.

Diğer bir yönte taşma olan aralığı el ile sizin seçmenizdir. Zaten tüm aralığı seçtiğinizde isim kutusunda aralığın ilk hücresinin adresini ve yanında # işareti göreceksiniz, örnek olarak D3# gibi.

Son yöntem ise aralığın ilk hücresini seçmek ardından “SHIFT”+”CTRL”+”Aşağı Ok” tuşlarına aynı anda basarak taşma aralığının bütününü hızlıca seçmektir.

Belirtmekte fayda var, # işlecini normal veri içeren bir aralıkta kullanamazsınız.

4. Taşma Hatası

Dinamik dizin formülü kullandık ancak formülün sonuç döndüreceği taşma aralığında bazı değerler var. Ne olacak? Merak etmeyin Excel sizin değerli verilerinizi silerek üzerine formül sonucunu yazmaz. Bunun formül aralığın ilk hücresine #TAŞMA! hatası yerleştirir. Siz aralığı boşaltana kadar da bu hata orada kalmaya devam eder. Ve hatta hata oluşan aralığı kesikli mavi ince çizgiler ile gösterecektir.

5. Excel'de Dinamik Dizi Formülleri

Dinamik dizi formülleri Excel’e eklenen tek özellik değil. Artık klasik dizi formülleri ile yaptığımız bazı işleri çözen bir kaç tane nur topu gibi işlevlerimiz var. Bunları çok seveceksiniz, aşağıdan ilgili yazılara erişebilirsiniz.

RastgDizi İşlevi

1. RastgDizi İşlevi ve Yazılımı Bu işlev, girdiğiniz en küçük ve en büyük değerler arasında kalacak...

Devamı

Sıralı İşlevi

1. Sıralı İşlevi ve Yazılımı Sıralı işlevi girdiğiniz adetteki satır ve sütundan oluşan bir aralığa 1’den...

Devamı

SıralaÖlçüt İşlevi

1. SIRALAÖLÇÜT İşlevi ve Yazılımı SIRALAÖLÇÜT işlevi de SIRALA gibi bir aralıktaki verileri sıralamakta kullanılır. SIRALA...

Devamı

Sırala İşlevi

1. Sırala İşlevi ve Yazılımı SIRALI işlevi girdiğimiz diziyi büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe sıralamamızı sağlayan...

Devamı

Benzersiz İşlevi

1. Benzersiz İşlevi ve Yazılımı BENZERSİZ işlevi belli bir sütunda yer alan değerlerden benzersiz olanlardan veya...

Devamı

Excel Dinamik Diziler

1. Dinamik Dizi Formülü Nedir? Siteyi yakından takip ediyorsanız daha önce dizin formülleri ile ilgili yazdığım...

Devamı

Filtre İşlevi

1. Filtre İşlevi ve Yazılımı Filtrele işlevi Excel 365 sürüm 1912’den itibaren kullanabileceğiniz ve veri içeren...

Devamı
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:
 1. Merhaba,
  Makaleleriniz için çok teşekkür ederiz. Çok faydalanıyoruz.
  Benim sorunum alttoplam formülünde değişken verebilmek. Muhasebe ile uğraşıyoruz. Mesela Aşağıdaki gibi Ana Hesap, Grup Hesap ve Muavin hesap ve tutarlar var. Burada alttoplam formülü verdiğimde sadece Muavin Hesap olanların toplamını almak istiyorum. Bunu indis vs. şekilde değişken olarak vermek mümkün müdür?
  Tür Hesap Kodu Tutar
  Ana Hesap 100 100
  Grup Hesap 100.01 100
  Muavin Hesap 100.01.001 100

Leave a Reply