1. Benzersiz İşlevi ve Yazılımı

BENZERSİZ işlevi belli bir sütunda yer alan değerlerden benzersiz olanlardan veya sadece bir kez karşılaşılan verilerden yeni bir aralık oluşturur. Burada anlattığım benzersiz değerleri bulma işlemi için geliştirilmiş bir formüldür. Yazılımı:

=BENZERSİZ(dizi;[sütuna_göre];[yalnız_tek])
=UNIQUE(array;[by_col];[exactly_once])

İşlev içinde kullanılan parametrelere de bir bakalım:

dizi: İşlevin çalışması için girilmesi gereken aralıktır.

[sütuna_göre]: Girilmesi zorunlu olmayan bir parametredir. Eğer girilir ise sütunlardaki değerler karşılaştırılarak benzersiz değerler çıkarılır. Tek bir satırda yer alan listeler için kullanılabilir. Boş bırakılırsa 0 olarak ele alınır. 0, 1, DOĞRU veya YANLIŞ girilebilir.

[yalnız_tek]: Listede tüm benzersiz değerleri değil sadece 1 kez yer alan kayıtları okuyarak ayrı bir aralığa çağırır. Girilmesi zorunlu değildir. 1, 0, DOĞRU veya YANLIŞ değerlerinden biri yazılabilir.

Not: Bu işlevler çok yeni olduğundan Türkçe çevirilerinde bazı sıkıntılar var. Bu nedenle burada verdiğim Türkçe parametre isimlerinde farklılıklar olabilir

2. Uygulama

Uygulama yapmadan önce değerler için tabloyu vereyim:

İsimler
Gülay
Şahin
Ahmet
Gizem
Murat
Ahmet
Buse
Murat
Sertaç
Murat
Murat
Sertaç
Şahin
Murat
Murat

Ben tabloyu B2 hücresinden itibaren hazırladığım için formüllerde de bu aralığa göre yazacağım. Siz farklı bir hücreden itibarenTabloda gördüğünüz gibi bazı isimlerden bir kaç tane, bazılarından ise sadece bir tane yer almakta. Biz bu listedeki tüm isimlerden yalnız bir tane olan bir liste elde etmek istiyorsak aşağıdaki formülü kullanmamız gerekir:

=BENZERSİZ(B3:B17)

Bu formülü yazdığınızda listedeki her bir isimin sadece 1 kez yer aldığı bir aralık elde edersiniz.

Aralıkta sadece bir kez yer alan değerleri çekmek için ise aşağıdaki formülü kullanabiliriz:

=BENZERSİZ(B3:B17;;1)

Aşağıdaki videoda formüllerin nasıl çalıştığını gösterdim:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:
    • Merhaba,

      Benzersiz işlevi Excel 365 ve Excel 2021 içinde mevcuttur. Daha farklı versiyonlarda açılması veya ortaya çıkarılması mümkün değildir.

      Saygılarımla,

Leave a Reply