1. Sırala İşlevi ve Yazılımı

SIRALI işlevi girdiğimiz diziyi büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe sıralamamızı sağlayan bir işlevdir. Dizi tek bir sütun olabileceği gibi birden fazla sütuna yayılmış bir aralık ta olabilir. Çok sütunlu aralık seçtiğimizde hangi sütuna göre sıralama yapacağımızı da formülde tanımlayabiliriz. Yazılımı:

=SIRALA(dizi;[sıralama_dizini];[sıralama_düzeni];[sütuna_göre])
=SORT(array;[sort_index];[sort_order];[by_col])

İşlev içinde kullanılan parametrelere de bir bakalım:

dizi: İşlevin çalışması için girilmesi gereken aralıktır. Tek bir sütun olabileceği gibi birden fazla sütun ve satırı içeren bir aralık ta olabilir.

[sıralama_dizini]: Girilmesi zorunlu olmayan bir parametredir. Bu parametre çok sütunlu aralıklarda hangi sütuna göre sıralama yapılacağını belirtir. Eğer girilmez ise değeri 1 olarak alınır.

[sıralama_düzeni]: Sıralamanın büyükten küçüğe veya küçükten büyüğe doğru sıralama yapılmasını sağlayan parametredir. 1 ise küçükten büyüğe, -1 ise büyükten küçüğe sıralama yapılır. Girilmemesi durumunda 1 olarak atanır.

[sütuna_göre]: Eğer birden fazla satır ve sütundan oluşan bir aralık seçildi ise sütundaki değerlere göre değil satırdaki değerlere göre sıralama yapılmasını sağlar.

2. Uygulama

Bu örnekte de daha önce FİLTRE formülünde kullandığım tabloyu kullanacağım. Örnek tablo hazırlamaktan hoşlanmadığımı söylemiştim hatırlarsanız.

İsimBölgeÜrünMiktar
YusufGüneyElma160
ÜmitKuzeyAlıç226
CüneytGüneyNar115
PınarBatıKiraz194
MuratDoğuMuz165
AhmetGüneyNar239
HaticeGüneyElma195
GizemKuzeyZeytin236
CeydaDoğuArmut131
VehbiBatıİğde142
MuratGüneyİncir131
CemilDoğuİğde231
TubaDoğuNar125
HidayetDoğuZeytin113
HasanDoğuMuz188

Eğer bu listeyi ilk sütuna göre sıralamak istersek aşağıdaki formülü yazmamız yeterlidir:

=SIRALA(B3:E17)

Excel tüm listeyi ilk sütundaki değerlere göre büyükten küçüğe sıralayacaktır.

Eğer listemizi Ürün sütununa göre sıralamak istediğimizi varsayalım. Bu durumda ürün sütununun tablodaki 3. sütun olduğuna dikkat ederek formülü aşağıdaki gibi değiştirmemiz gerek:

=SIRALA(B3:E17;3)

Bu durumda formül ürünleri a harfinden başlayarak küçükten büyüğe sıralayacaktır.

Eğer listemizi miktara göre azalan şekilde sıralamak istersek bu durumda formülde dizin alanına 4 rakamını yazarak sıralama düzeni değerini -1 yapmamız gerekir:

=SIRALA(B3:E17;4;-1)

Eğer yatay bir dizideki değerleri sıralamak istersek bu durumda formülün sütuna göre parametresini 1 olarak girmemiz lazım. Örnek olarak yatayda hazırlanmış aynı tabloyu yine fiyata göre azalan şekilde sıralamak istersek aşağıdaki formülü kullanmalıyız:

=SIRALA(C2:Q5;4;-1;1)

Eğer formül içindeki her hangi bir hatalı giriş yaparsanız formül #DEĞER! hatası verecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: ,

Leave a Reply