1. SIRALAÖLÇÜT İşlevi ve Yazılımı

SIRALAÖLÇÜT işlevi de SIRALA gibi bir aralıktaki verileri sıralamakta kullanılır. SIRALA işlevinden farkı birden fazla sütun ve birden sıralama düzeni kullanabiliyoruz. Yazılımına bir bakalım sonra ne demek istediğimi örneklerle göstereceğim.

=SIRALAÖLÇÜT(dizi;diziye_göre1;[sıralama_düzeni1];[diziye_göre2];[sıralama_düzeni2];…)
=SORTBY(dizi, by_array1, [sort_order1], [by_array2, sort_order2],…)

Hemen parametreleri açıklayalım:

dizi: Sıralayacağımız aralığı ifade eder. Bu aralık tek bir sütun, satır veya hem satır hem de sütuna yayılmış bir aralık olabilir.

diziye_göre1: Dizi kısmında seçtiğimiz aralığın sıralama yapmak istediğimiz sütununu girmeliyiz. Sırala formülünden ayrı olarak tek bir rakam yerine tüm aralığı seçmek durumundayız. Eğer tek bir sütun veya satırdan oluşan bir dizi seçtiysek burada da aynı diziyi seçmek durumundayız.

[sıralama_düzeni1]: İsteğe bağlı bir değerdir. Eğer 1 veya DOĞRU girilirse büyükten küçüğe, eğer değer girilmez veya 0, YANLIŞ değerleri girilirse küçükten büyüğe sıralama yapar. 

[diziye_göre2]: İşleve isteğe bağlı farklı diğer aralıklar girebilirsiniz. Sıralama işleminde ilk girdiğiniz aralık sıralandıktan sonra diğer girdiğiniz aralıklara göre sıralama yapılır.

[sıralama_düzeni2]: İkinci seçtiğiniz aralığı nasıl sıralanacağını ayarlamaya yarar.

2. Uygulama

Diğer örneklerde kullandığım tabloyu kullanacağım:

İsimBölgeÜrünMiktar
YusufGüneyElma160
ÜmitKuzeyAlıç226
CüneytGüneyNar115
PınarBatıKiraz194
MuratDoğuMuz165
AhmetGüneyNar239
HaticeGüneyElma195
GizemKuzeyZeytin236
CeydaDoğuArmut131
VehbiBatıİğde142
MuratGüneyİncir131
CemilDoğuİğde231
TubaDoğuNar125
HidayetDoğuZeytin113
HasanDoğuMuz188

Şimdi bu tabloda önce isim sonra miktara göre sıralama yapmak isteyelim. Bu durumda aşağıdaki formülü kullanmamız gerekir:

=SIRALAÖLÇÜT($B$3:$E$17;$B$3:$B$17;1;$E$3:$E$17;1)

Formülü çalıştırdığınızda önce isimlerin alfabetik sıraya göre sıralandığını, ardından kişilerin miktarlarına göre bir sıralama yapıldığını göreceksiniz.

Aynı formülü satırdaki verileri sıralamak için de kullanabilirsiniz. Bunun için ek bir parametre girilmesine gerek yoktur.

Formülde dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Öncelikle seçtiğiniz dizinin aralığı ile sıralama için seçtiğiniz aralıklar aynı olmalıdır. Sıralama düzeni değeri yerine sadece 1 veya -1 yazabilirsiniz. Eğer bu kurallara uymazsanız formül #DEĞER! hatası verir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: ,
  1. Çok güzel tarif etmişsiniz SIRALAÖLÇÜT İşlevi ve Yazılımını ancak benim excel de fonksiyon gözükmüyor. Yatyda sıralama yaptıracağım. Nasıl aktif hale getirebilirim bu formulü ? Öneriniz nedir ? Teşekkürler.

    • Merhaba,
      SıralaÖlçüt işlevi sadece Office 365’te sürüm 1912’den itibaren mevcutur. Office 2019-2016 gibi daha eski sürümlerde yer almaz.
      Saygılarımla,

Leave a Reply