1. Hücre Temizleme

Bazı durumlarda kendi dosyalarımızda veya dışarıdan aldığımız dosyalarda yer alan değerleri korumak ancak hücrenin yazı tipi, rengi, hücre arka planı gibi tüm biçimlendirmeleri temizlemek isteyebilirsiniz. Bu durumda ilgili aralığı seçerek sağ tık menüsünden “Hücreleri Biçimlendir” komutuna tıklayarak gelen penceredeki her bir sekmeye girerek teker teker temizlik yapabilirsiniz tabii. Ancak bu işlem oldukça zaman alıcıdır. Ve atladığınız bazı biçimlendirmeler olabilir. Bunun yerine Excel bize bir kaç hızlı araç sunuyor. İsterseniz önce bu araçlar, şeritte nerede yer alıyor ona bir bakalım, kendileri Giriş sekmesinin en sol kısmında Düzenle adlı bölümde yer alıyor. Üzerine tıkladığınızda birden fazla seçeneğe sahip bir menü görüntülenecektir.

Add Your Heading Text Here
a. Hepsini Temizle

Adından da anlaşılabileceği gibi hücrenin içindeki her şeyi temizler. Her şeyi derken değerleri, normal ve koşullu biçimlendirmeyi, bağlantıları ve notları kastediyorum. Bu seçeneğe hızlıca erişebilmek adına Alt tuşuna basıp ardından ardışık bir şekilde Ş, T-E ve ardından ENTER tuşuna basın. Dikkat ederseniz burada M harfi ile iki seçenek var, M harfine her bastığınızda diğer şeçeneğe geçiş yaparsınız, ENTER tuşu onaylama anlamına gelir. İngilizce kullananlar için ALT tuşundan sonra sırası ile H, E, A tuşlarına basabilirsiniz. Aşağıdaki videoda seçeneğin nasıl çalıştığını gösterdim.

b. Biçimlendirmeyi Temizle

Bu seçenek ile hücrelerin normal yada koşullu biçimlendirmesi temizlenir. Hücre içerikleri, yorumlar veya notlar silinmez. Hazır gelen bir tablonun biçimlendirme kurallarını ve biçimlendirmesini temizlemek için hızlı bir yöntemdir. Bunun için kullanabileceğiniz tuş sıralaması ise ALT tuşunu takiben sırası ile Ş, T,E ve B harfleridir.

c. İçeriği Temizle

Bu seçenek ile hücre içindeki değerler silinir. Ancak gerek biçimlendirme gerek yorumlar ve notlar etkilenmez. Eğer koşullu biçimlendirme kullandı iseniz değerler silindiğinde koşullu biçimlendirme kuralları silinmez, ancak formül farklı bir değer döndüreceğinden hiç bir biçimlendirme görmeme durumunuz oluşabilir. Panik yapmayın.

d. Yorumlar ve Notları Temizle

Bu seçenek Excel 20xx ve öncesinde mevcut değil. Seçtiğiniz aralık veya hücre içindeki tüm yorumları ve notları temizlemenizi sağlar. Koşullu ve normal biçimlendirme ile hücre değerlerine dokunmaz.

e. Bağlantıları Temizle, Köprüleri Kaldır

Eğer hücrelerinizin içinde herhangi bir bağlantı var ise sadece bu bağlantıları temizler. Diğer hiç bir seçeneğe dokunmaz. Köprüleri temizle dediğinizde, köprü atadıktan sonra otomatik olarak uygulanan biçimlendirme kaldırılmaz. Köprüleri kaldır dediğinizde biçimlendirme bu biçimlendirme de silinecektir ancak varsa hücreye uygulanmış diğer biçimlendirmeler etkilenmeyecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply