1. Dolaylı İşlevi ve Yazılımı

Dolaylı formülü, metin olarak girilmiş değerleri hücre başvurusuna çeviren bir formüldür. Girdiğiniz metin anında bir referansa döndürülür ve eğer o referans geçerli bir hücre adresi ise o hücrenin içindeki değer kullanılır. Yazılımı:

=DOLAYLI(başv_metni; [a1])
=INDIRECT(ref_text; [a1])

Parametrelere de bir bakalım:

ref_text: Herhangi bir aralığın adresini ifade eden bir metin değeri veya bu metnin yer aldığı hücre adresidir. Bu metin değeri, tek bir hücre adresi olabileceği gibi bir aralık gösteren metin, $B$2:$B$10 gibi veya tanımlı adların ismi olabilir. Girilmesi zorunludur.

[a1]: Girdiğiniz metin başvuru şeklinin hücre adresi olarak mı yoksa satır ve sütun numaralarını gösteren R1C1 tarzında mı olduğunu belirten bir mantıksal değerdir. DOĞRU ise hücre adresi, YANLIŞ ise satır ve sütun numaraları ile ifade edildiğini ayarlar.

2. Kullanımı

Aşağıdaki resimde DOLAYLI formülün kullanımına dair bir kaç örnek gösterdim.

Ben burada tüm değerlerin yer aldığı B3:B18 aralığına Değerler adını verdim. Dikkat ederseniz formüller E sütunundaki hücrelere başvuruyor ancak bu hücrelerin içinde hücre veya aralık adresleri hatta tanımladığım isim var. Dolaylı formülü sırası ile bu hücreler içindeki metni alıyor ve bir aralığa çeviriyor. Ve aralığın içindeki değerleri formüllerde kullanıyor.

3. Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dolaylı formülünü kullanırken bir kaç konuya dikkat etmemiz gerek. Öncelikle hücre başvuruları metin olarak yer aldığından, sayfada yapacağınız satır-sütun silme, ekleme gibi işlemler sonrasında metin içinde yer alan değer otomatik olarak değişmez. Bu da DOLAYLI formülünün hatalı bir başvuru döndürmesi ve bu nedenle formülün kullanıldığı ana formülün hatalı olmasını neden olur. 

DOLAYLI kullanımı Excel’de kullandığınız formüllerin takip edilebilirliğini ve anlaşılabilirliğini düşürür. Çünkü DOLAYLI kullanılan her yerde, formülün başvurduğu hücre içeriği ayrıca kontrol edilmelidir. Bu da hem hata bulmayı zorlaştırır hem de zaman kaybına yol açar.

Eğer DOLAYLI formülünün başvurduğu hücre farklı bir sayfada ise, değerin çekilebilmesi için o dosyanın açık olması gerekir.

DOLAYLI formülü uçucudur. Yani DOLAYLI ve bunun yer aldığı tüm formüller Excel’in her seferinde tekrar hesaplamasına yol açar.

Excel 2010 ile beraber gelmiş olan çok çekirdek kullanarak hesaplama yeteneği DOLAYLI için geçerli değildir.

DOLAYLI formülüne girilmiş olan hücre başvurusu çözümlenemezse, örnek olarak sayfa sınırlarını aşan bir hücre adresi girildi ise, bu hatanın döndürülmesi oldukça zaman alır çünkü bakılması gereken oldukça fazla yer vardır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply