1. Adres İşlevi ve Yazımı

Bu işlev girdiğiniz satır ve sütun numarasının kesiştiği hücrenin adresini metin olarak verir. Hücre adresi mutlak, göreceli veya karışık başvuru şeklinde oluşturulabilir. Bu nedenle DOLAYLI işlevi ile birlikte güzel bir ikili olurlar. Hemen Yazılımına bakalım:

=ADRES(satır_num; sütun_num; [mutlak_num]; [a1]; [sayfa_metni])
=ADDRESS(row_num, column_num, [abs_num], [a1],[sheet])

satır_num: Adresi oluşturulacak hücrenin satır numarası.

sütun_num: Adresi oluşturulacak hücrenin sütun numarası.

mutlak_num: Oluşturulacak adresin mutlak, göreceli veya karışık başvuru şeklinde olmasını sağlamak adına kullanılan tamsayı değerlerdir. Girilmesi zorunlu olmayan bir parametredir. Eğer girilmezse varsayılan olarak 1 değeri alınır. 1, 2, 3, 4 değerleri verilebilir. Sırası ile işlevin mutlak, satır mutlak-sütun göreceli, sütun mutlak-satır göreceli, göreceli adres döndürmesi için kullanılır.

a1: Girilmesi zorunlu olmayan bir parametredir. Hücre adresini A1 gibi sütun harfi satır nosu ile veya R1C1 gibi satır ve sütun numarasından  oluşturmasını sağlar  0 ve 1 değerleri girilebilir. Eğer hiç bir değer girilmezse 1 değeri alınır ve A1 tarzı adres döndürür.

sayfa_metni: Eğer döndürülen adresin başına çalışma sayfası adını da eklemek isterseniz bu alana sayfa adını metin olarak girmelisiniz.

2. Kullanımı

İşlevin kullanımı için bir kaç örneği aşağıda gösterdim. Formüllerin yazılımına dikkat ederseniz satır, sütun ve mutlak parametrelerini sırası ile B-C-D sütunundaki hücrelerden alıyor. Mutlak rakamı yerine verilmiş değerler ve formül sonucuna etkisine dikkat edin. 

3. Dikkat Edilmesi Gereken Husular

Bu işlev istediğimiz bir hücrenin adresini metin olarak döndürdüğü için tek başına bir işlevi yoktur. DOLAYLI gibi bir formülle kullanılması durumunda faydası olacaktır. Bu da formüllerinizin karmaşıklığını arttırır ve hata takibini zorlaştırır.

Formül içine girdiğiniz satır ve sütun numaraları sabit olacağından, eğer sayfada satır, sütun ekleme veya silme gibi hücre adresini değiştirebilecek işlemler yaparsanız formül içindeki değerler değişmeyeceğinden hatalı bir hücre başvurusu elde edersiniz.

Aynı sorun sayfa ismi için de geçerlidir. Sayfa ismini değiştirir iseniz eski sayfa ismi formül içinde kalacağından yanlış sayfadan başvuru alırsınız.

2. maddede anlattığım sorunu çözmek adına SATIR, SÜTUN veya HÜCRE gibi işlevleri kullanabilirsiniz. Tabii bu durumda yazdığınız formül daha da karmaşık hale gelir ve hata çözümlemek daha da zorlaşır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply