1. Amaç

Excel 365’de yer alan SIRALI işlevi ile birbirini takip eden sayılardan oluşan bir dizi elde edebiliyorduk. Peki daha eski Excel sürümlerinde bunu yapmanın bir yolu var mı? Evet var, DOLAYLI ve  SATIR işlevlerini dizi formülü halinde kullanarak bunu yapabiliriz.

2. Uygulama

Önce bize bir başlangıç ve bitiş değeri lazım. Ben 3 ve 7 arasını alacağım ve bunları C2 ve C3 hücrelerine yazıyorum.

Sonrasında bu satır numaralarından hücre başvurusu olabilecek bir metin oluşturmam lazım misal A3:A7 gibi. Bunun için kullanacağım formül:

=“$A$”&$C$2 &”:$A$”&$C$3

Bu formül ile $A$3:$A$7 şeklinde bir metin elde edeceğim. Şimdi bana bu metni Excel başvurusu yapacak bir işlev lazım. Bu da DOLAYLI işlevi. Hemen bunu başvuruya çevirelim:

=DOLAYLI(“$A$”&$C$2 &”:$A$”&$C$3)

Artık elimizde A3:A7 aralığı var. Bunların satır numaraları benim istediğim değerler. Dolayısı ile ben bunu SATIR işlevi ile birleştireceğim:

=SATIR(DOLAYLI(“$A$”&$C$2 &”:$A$”&$C$3))

Elde edeceğim değerler 3 ile 7 arasındaki değerler dizisi olacağından bunu CTRL+SHIFT+ENTER ile dizi formülü haline getireceğim. Artık elimde 3,4,…,7 şeklinde bir dizi rakam olacaktır. Bunu kontrol etmek istersem İNDiS işlevini kullanabilirim:

=İNDİS(SATIR(DOLAYLI(“$A$” &C2 &”:$A$” &C3));SATIRSAY($A$3:$A3))

Bu formülü aşağıya doğru uzattığımda istediğim değerleri gösteren bir dizi elde etmiş oluyorum.

Neden SATIR formülü kullandım da SÜTUN kullanmadım diye soracak olursanız, SÜTÜN değerleri harflerden oluşuyor ve rakam kullanmak metin kullanmaktan çok daha hızlı ve sorunsuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply