Bu yazımda düzenli bir listede yer alan değerleri karışık bir şekilde sıralamak için uygulanabilecek bir yöntem göstereceğim. Özellikle rastgele isimler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

1. Örnek Veriler

Bu örnekte sıralanmış rastgele isimlerden oluşan bir liste kullanacağım. Aşağıdaki resimde uygulamada kullandığım listeyi veriyorum:

2. Uygulama
a. Sıra Numarası Atama

İlk yapmamız gereken işlem, listedeki her bir eleman için rastgele bir sıra numarası atamak. Bunun için S_SAYI_ÜRET işlevini kullanacağım. C3 hücresine aşağıdaki formülü yazıp tüm listeyi içerecek şekilde formülü çoğaltalım:

=S_SAYI_ÜRET()

Sonuçta tamamen rastgele sayılardan oluşan aşağıdakine benzer bir liste elde edeceksiniz. Bu listeki rakamlar sizde tamamen farklı olacaktır çünkü işlev tamamen yazdığınız anda rastgele oluşturuluyor.

Burada dikkat etmeniz gereken bir konu, işlevin unutkan yapıda olması. Bu nedenle Excel sayfası her hesaplandığında bu işlev de rakamları tekrar hesaplar. Bu da listedeki değerleri sürekli değişmesi anlamına gelir. Bunu engellemek için C sütunundaki değerleri seçerek kopyalayıp ardından sadece rakam olarak yapıştır seçeneğini kullanabilirsiniz:

b. Uygulama

Artık elimde her bir eleman için sıra numarası olduğuna göre buradaki yazımda anlattığım gibi bir sıralama formülü kullanabilirim.

=EĞERSAY($C$3:$C$15;”<=”&$C3)

Bu formülü D3 hücresine yazarak aşağıya doğru uzattığımızda her bir elemanın kaçıncı olduğunu bulabiliriz.

Bundan sonra Ad-Soyad listesinde, bulduğumuz sıra değerine denk gelen elemanı çekmek. Bunu da İNDİS işlevi ile yapacağız:

=İNDİS($B$3:$B$15;$D3)

Formülü E3 hücresine yazarak aşağıya doğru çektiğinizde isimleri rastgele olarak sıralamış olursunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler: , ,

Leave a Reply