1. İşlevi ve Parametreleri

Excel’de bir hücrede içinde bulunduğunuz günün tarihini göstermek istiyorsanız kullanacağınız formül BUGÜN formülüdür. Bu formül herhangi bir parametre istemez, yazılışı:

=BUGÜN()

şeklindedir. İngilizce Excel kullanalar için TODAY() şeklinde yazılır.

2. Kullanımı

Bu işlevi kullanırken dikkate edeceğiniz en önemli unsur bu işlevin uçucu bir işlev olmasıdır. Bunun anlamı dosya her açıldığına veya güncellendiğinde veya yeniden hesaplandığında bu formül de yeniden değerlendirilir.  Bu nedenle içinde bulunduğunuz gün değişir ise dosya yeniden hesaplandığında hücre içindeki değer yeni tarihi gösterecek şekilde güncellenecektir.

Bunu engellemek için tarih değerini sabit bir değer olarak girmeniz gerekir. Bunu yapmanın en hızlı yolu da SHIFT+CTRL+; tuşlarına basmaktır.

İsterseniz bu formülü kullanarak neler yapabiliriz bir bakalım.

a. Gün Ekleme Çıkarma

Eğer Excel’de bugünden önde veya sonra belli bir günkü tarihi bulmak istiyorsanız bunu basit bir toplama veya çıkarma işlemi ile yapabilirsiniz. Hatta İŞGÜNÜ gibi diğer işlevler ile beraber de kullanabilirsiniz.

Bugünden 7 gün sonraki veya önceki tarihi bulmak için:

=BUGÜN()+7
=BUGÜN()-7

formüllerini kullanabilirsiniz. Eğer 7 iş günü eklemek isterseniz bu sefer İŞGÜNÜ işlevi ile birlikte aşağıdaki formülleri yazmanız gerekir:

=İŞGÜNÜ(BUGÜN();7)
=İŞGÜNÜ(BUGÜN();-7)

b. Kaç Gün Kaldığını Bulma

Herhangi geçmiş veya gelecek sabit bir tarihten bugüne olan toplam gün sayısını bulmak için de çıkarma işlemini kullanabiliriz:

=SABIT_TARIH-BUGÜN()

Burada sabit tarhi değeri yerine tarih içeren bir hücre adresi, tarih döndüren bir formül veya elle girilmiş bir tarih değeri olabilir.

Aşağıdaki resimde sabit tarih değerini F3 hücresine koydum. Bu tarihi hesaplamada kullamak için:

=$F$3-BUGÜN()

formülünü yazabilirsiniz. Bu formül ile 25/10/2020 tarihine toplamda kaç gün kaldığını bulabilirsiniz. Bugün işlevi o günkü tarihi döndürdüğünden dosya her açıldığında formülün döndürdüğü değer de değişecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply