1. İşlevi ve Parametreleri

Elimizde bir başlangıç tarihi ve bir görevi bitirmek için gerekli toplam çalışma günü olsun. Bu çalışma günlerini  başlangıç tarihine ekleyerek görevin başladığı veya bittiği tarihi bulmak isteyelim. Bu durumda kullanacağımız işlev İŞGÜNÜ işlevidir. Yazılımı:

=İSGÜNÜ(başlangıç_tarihi; günler; [tatiller])
=WORKDAY(start_date, days, [holidays])

şeklindedir.

başlangıç_tarihi: çalışma günlerini eklemeye veya çıkarmaya başlayacağımız başlangıç tarihi, girilmesi zorunludur.

günler: eklemek ya da çıkarmak istediğimiz çalışma günü sayısıdır. Bu çalışma günlerine hafta sonları dahil edilmeyecektir. Girilmesi zorunludur.

[tatiller]: İş gününe dahil edilmeyecek olan günleri içeren bir liste. Bu liste resmi tatiller veya çeşitli nedenlerle resmi olarak çalışılmayacak günlerin tarihlerini içermelidir.

2. Uygulama

İşlevi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var:

-Elinizdeki tarihten geçmişteki bir günü bulmak istiyorsanız gün günler değeri olarak negatif sayı, gelecekteki bir tarihi bulmak istiyorsanız pozitif bir sayı kullanmanız gerekiyor.

-Tatiller kısmına gireceğiniz listede çalışılmayan her bir gün için tek bir tarih girilmelidir. Bu alana tarih aralıkları girilemez.

Örnek olarak B3 hücresinde bir tarih değerimiz ve J3:J19 aralığında resmi tatillerin listesi var ve biz Cumartesi ve Pazar hafta sonu olan bir çalışma düzeninde 30 iş günü sonraki tarihi bulmak istiyor isek :

=İŞGÜNÜ($B$3;30;$J$3:$J$19)

formülü ile aradığımız tarihi bulabiliriz. Diğer tarih işlevlerinde olduğu gibi başlangıç tarihi yerine tarih olarak algılanabilecek bir metin de girebiliriz:

=İŞGÜNÜ(“15/5/20”;30;$J$3:$J$19)

formülü de aynı sonucu almamızı sağlayacaktır. Bu formülde metin olarak tarih içeren hücre adreslerini de kullanabilirsiniz. İşlevin kullanımı ile ilgili bir kaç örneği aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply