1. İşlevi ve Parametreleri

Bu işlev de İŞGÜNÜ işlevi gibi belli bir başlangıç tarihinden itibaren belli bir iş günü öncesindeki veya sonrasındaki tarihi bulmak için kullanılır. Ancak hafta sonu günlerini istedimiz gibi ayarlamamıza da izin verir. Yani İŞGÜNÜ işlevi gibi hafta sonu tatili Cumartesi ve Pazar olarak sabit değildir. Yazılımı da bunu yansıtacak şekilde farklıdır:

=İSGÜNÜ.ULSL(başlangıç_tarihi; günler; [hafta_sonu]; [tatiller])
=WORKDAY(start_date, days, [weekend], [holidays])

Gördüğünüz gibi ek olarak bir “hafta_sonu” parametresi eklenmiş.

başlangıç_tarihi: çalışma günlerini eklemeye veya çıkarmaya başlayacağımız başlangıç tarihi, girilmesi zorunludur.

günler: eklemek ya da çıkarmak istediğimiz çalışma günü sayısıdır. Bu çalışma günlerine hafta sonları dahil edilmeyecektir. Girilmesi zorunludur.

[hafta_sonu]: Hafta sonu olarak değerlendirilecek günleri gösteren bir metin veya rakamdır.

[tatiller]: İş gününe dahil edilmeyecek olan günleri içeren bir liste. Bu liste resmi tatiller veya çeşitli nedenlerle resmi olarak çalışılmayacak günlerin tarihlerini içermelidir.

2. Uygulama

Bu işlevin çalışabilmesi için en az başlangıç ve bitiş tarihlerini girmemiz gerekiyor. Bu tarihler metin olarak girilmiş tarihler, tarih olarak çevrilebilen rakamlar ve tarih değerleri olabilir. Veya bu değerleri içeren hücre başvurularını kullanabilirsiniz.

İşlevi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var:

-Elinizdeki tarihten geçmişteki bir günü bulmak istiyorsanız gün günler değeri olarak negatif sayı, gelecekteki bir tarihi bulmak istiyorsanız pozitif bir sayı kullanmanız gerekiyor.

-Tatiller kısmına gireceğiniz listede çalışılmayan her bir gün için tek bir tarih girilmelidir. Bu alana tarih aralıkları girilemez.

-Hafta_Sonu olarak metin veya rakam girilebilir demiştim. Girilebilecek rakamlar ve anlamları aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Değer Açıklama
1 veya Girilmemesi Cumartesi ve Pazar
2 Pazar ve Pazartesi
3 Pazartesi ve Salı
4 Salı ve Çarşamba
5 Çarşamba ve Perşembe
6 Perşembe ve Cuma
7 Cuma ve Cumartesi
11 Yalnız Pazar
12 Yalnız Pazartesi
13 Yalnız Salı
14 Yalnız Çarşamba
15 Yalnız Perşembe
16 Yalnız Cuma
17 Yalnız Cumartesi

Burada aynı zamanda metin de kullanabileceğinizi söylemiştim. Metin olarak Pazartesi’den başlayarak, Pazar’a kadar olan günlerden tatil olanların yerine 1, tatil olmayanların yerine 0 koyarak bir metin oluşturuyorsunuz. Örnek olarak Cumartesi, Pazar ve Çarşamba günleri tatil ise “0010011” şeklinde bir metin kullanmanız gerekiyor.

Örnek olarak tatil tarihlerinin J3:J19 aralığındaki bir listede olduğunu ve Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil olduğu bir çalışma düzeninde verilen tarihten 30 gün sonrasını bulmak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

=İŞGÜNÜ.ULUSL(“15.05.2020″;$C3;”0010011″;$J$3:$J$19)

Aşağıdaki resimde işlevin kullanımı ile ilgili örnekleri gösteriyorum:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply