1. İşlevi ve Parametreleri

Bugün ile benzer yazılıma ve özelliğe sahip bir formül olan ŞİMDİ ile BUGÜN’den farklı olarak saati de hücre içine yazmasıdır. Yine dosya her açıldığında veya sayfa yeniden hesaplatıldığında güncellenecektir. Bu nedenle sabit olması istenen tarih ve saat bilileri için kesinlikle kullanılmamalıdır. Yazılımı BUGÜN ile aynıdır:

=ŞİMDİ()

İngilizce Excel için NOW() olarak kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi BUGÜN işlevi gibi bu işlev de herhangi bir parametre istemiyor. Ve onun gibi uçucu bir formül, yani Excel kitabı her açıldığında ya da tekrar hesaplandığında o andaki tarihi ve saati gösterir, sabit bir değer değildir. Eğer siz saati sabit bir değer olarak girmek isterseniz CTRL+SHIFT+. kısayolunu, hem tarihi hem de saati girmek isterseniz CTRL+SHIFT+, kısayolundan sonra bir boşluk kullanarak diğer kısa yol ile saati ekleyerek kullanabilirsiniz.

2. Kullanımı

Excel’de saatler, tarihler gibi bir rakam ile ifade edilir. Tarihler bu sayının tam sayısı iken saatler bu rakamın ondalıklı kısmıdır. Bu ondalıklı kısımda her bir saat 1/24 olarak hesaplanır. Tarih ve saat ikilisi ondalıklı bir rakam oluşturur, tam sayı kısmı tarihi, ondalıklı kısmı saati ifade eder. Örnek olarak:

=ŞİMDİ()+2/24

formülü bize formülün girildiği yada yeniden hesaplatıldığı andan 2 saat sonrasını verecektir.

Bunu şu şekilde avantajınıza kullanabilirsiniz. Eğer ŞİMDİ() işlevinin sonucunu tam sayıya çevirirseniz tarih kısmını, eğer sonuçtan tam sayı kısmını çıkarırsanız saati elde edebilirsiniz. Yine:

=TAMSAYI(ŞİMDİ())

formülünün sonucu o formülün yazıldığı veya tekrar hesaplatıldığı andaki tarihi verir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply