1. İşlevi ve Parametreleri

TAMİŞGÜNÜ.ULUSL, TAMİŞGÜNÜ işlevinin daha da geliştirilmiş bir işlevdir. İŞGÜNÜ.ULUSL işlevi gibi bu işlevde de hafta sonu tatillerini istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Yazılımı:

=TAMİSGÜNÜ.ULUSL(başlangıç_tarihi; bitiş_tarihi; [hafta_sonu ]; [tatiller])
=NETWORKDAY.INTL(start_date, end_date,  [holidays])

şeklindedir.

başlangıç_tarihi: Toplam çalışma günlerini bulmak istediğiniz tarih aralığının başlangıç tarihidir. Girilmesi zorunludur.

bitiş_tarihi: Toplam çalışma günlerini bulmak istediğiniz tarih aralığının bitiş  tarihidir. Girilmesi zorunludur.

[hafta_sonu]: Hafta sonu olarak değerlendirilerek çalışılmayacak günleri gösteren bir metin veya rakamdır.

[tatiller]: İş gününe dahil edilmeyecek olan günleri içeren bir liste. Bu liste resmi tatiller veya çeşitli nedenlerle resmi olarak çalışılmayacak günlerin tarihlerini içermelidir.

2. Uygulama

Bu işlevin çalışabilmesi için en az başlangıç ve bitiş tarihlerini girmemiz gerekiyor. Bu tarihler metin olarak girilmiş tarihler, tarih olarak çevrilebilen rakamlar ve tarih değerleri olabilir. Veya bu değerleri içeren hücre başvurularını kullanabilirsiniz.

İşlevi kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar:

-Tatiller kısmına gireceğiniz listede çalışılmayan her bir gün için tek bir tarih girilmelidir. Bu alana tarih aralıkları girilemez.

-Hafta_Sonu olarak metin veya rakam girilebilir demiştim. Girilebilecek rakamlar ve anlamları aşağıdaki tabloda yer alıyor.

Değer Açıklama
1 veya Girilmemesi Cumartesi ve Pazar
2 Pazar ve Pazartesi
3 Pazartesi ve Salı
4 Salı ve Çarşamba
5 Çarşamba ve Perşembe
6 Perşembe ve Cuma
7 Cuma ve Cumartesi
11 Yalnız Pazar
12 Yalnız Pazartesi
13 Yalnız Salı
14 Yalnız Çarşamba
15 Yalnız Perşembe
16 Yalnız Cuma
17 Yalnız Cumartesi

Hafta_Sonu parametresi olarak metin de kullanabileceğinizi söylemiştim. Tatil olan günlere 1, çalışma olan günlere 0 gelecek şekilde toplam 7 rakamdan oluşan ve Pazartesi ile Pazar arası günleri temsil eden bir metin oluşturmanız gerekiyor. Her ne kadar uzun bir yapı gibi gözükse de istediğiniz günleri tatil olarak ayarlama imkanı sağlıyor. Örnek olarak Cumartesi, Pazar ve Çarşamba günleri tatil ise “0010011” şeklinde bir metin kullanmanız gerekiyor. 

=TAMİŞGÜNÜ(“1/1/2020″;”30/5/2020″;”0010011”)

Formülü metin olarak girilmiş iki tarih arasındaki toplam iş gününü, hafta sonu 3 gün olarak hesaplayarak, döndürecektir. Tabii resmi tatiller girilmediği için bu günler dikkate alınmayacaktır.

Yukarıdaki formülde kullandığımız başlangıç ve bitiş tarihlerini sırası ile B3 ve C3 hücrelerine ve yıl içindeki tatilleri de J3:J19 arasındaki hücrelere liste halinde girmiş isek resmi tatilleri de dikkate alan formülü:

=TAMİŞGÜNÜ.ULUSL($B3;$C3;”0010011″;$J$3:$J$19)

şeklinde değiştirmemiz gerekir.

İşlevin yazılımı ve örneklerini aşağıdaki resimde göstermeye çalıştım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Etiketler:

Leave a Reply