Bu konuya başlamadan önce Excel tarihleri nasıl hesaplıyor ona kısa bir şekilde değinmekte fayda var. İlk olarak Excel’de tarih aslında bir rakam olarak tanımlanır. Bu rakam 1.1.1900 tarihinden itibaren geçen gün sayısıdır. Neden bu tarih kullanılmış? Bu yıl bir artık yıl olması nedeni ile bu yıldan itibaren her 4 yıl bir artık yıl olduğundan hesaplama kolaylığı sağlamış. Ek bir bilgi daha Mac Office bu tarih yerine 1.1.1904 tarihini başlangıç olarak alır. Bunun nedeni de ilk Mac bilgisayarların 1.1.1904 tarihinden önceki tarihleri algılayamamasıydı. Neden yazdım bu bilgileri? Tarih girdiğiniz hücrenin veri formatını daha sonradan rakama veya genele çevirdiğiniz zaman gördüğünüz alakasız rakamın anlamı bu. 

Tarihler Excel’de nasıl yazılır? Normalde Gün, Ay, Yıl sıralaması ile istediğiniz tarihi aralarına .-/ gibi ayraçları kullanarak yazabilirsiniz. Örnek olarak 25/12/2016, 4-5-18 gibi ifadeler Excel tarafından tarih olarak algılanır ve  hücre formatı da tarih olarak değiştirilir.

Excel tarih formülleri içinde metin olarak girilmiş tarihlerin de kullanılmasına izin verir.  Ancak tarihlerde Türkçe’de”GG/AA/YYYY” şeklinde bir diziliş varken Amerikan İngilizce’sinde “AA/GG/YYYY” şeklinde yazılış kullanılır. Aynı şekilde metin olarak girilmiş ay isimlerine sahip tarihleri de, örnek olarak 14-Oca-2014 gibi, tarih olarak algılayacaktır.

Bu gibi durumlarda tarihler sabit değer olarak girildiğinden, dosya farklı dil ayarlarına sahip bir Excel’de açıldığında bu tarih yazılışları değişmeyecek ve girdiğiniz değerler tarih olarak algılanmayacaktır. Bu da formülün hata döndürmesine sebep olacaktır.

Tarih Girişi ve Format Örneği
Tarih Girişi ve Format Örneği

Aşağıdaki listeden tarih işlevlerinin ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Bu işlevlerin açıklaması için buradan örnek dosyasına erişebilirsiniz. Örnek dosya içinde ufak bir makro var. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
 1. Merhaba,

  Şöyle bir sorum olacak.

  EĞER(VE(BUGÜN()>”30.11.2019″;Bugün()<"01.01.2020");BUGÜN();"31.12.2019")

  Bu formül ile yapmaya çalıştığım şudur;

  Eğer "bugün aralık ayından bir gün ise bugünü yaz değilse aralık ayının son gününü yaz".

  Fakat çalıştıramadım.

  Yardımcı olmanızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba,
   tarihleri çift tırnak içinde, “30.11.2019” gibi yazmak yerine TARİHSAYISI(“30.11.2019”) formülü ile metni tarih olacak şekle dönüştürün. Çalışacaktır.

 2. Merhaba;
  Bir sorum olacak

  proje-1 2016-SP-001 01.04.2020 x y z
  proje-2 2017-CI-002 01.06.2018 A B C
  proje-3 2017-HY-001 01.06.2019 X B A

  Şöyle bir tablom var.İstediğim Farklı otomatik bi tablo oluşturmak.A,B,C,X,Y,Z kişiler ve bulundukları dahil oldukları projeler ve tarihleri.Şimdi hangi kişi hangi projelerde var ve eğer o projenin tarihi 31-12-2020 yi geçmedi ise projeyi göster geçti ise gösterme.

  Yardımcı olur musunuz?İyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba,

   Tam olarak nereye neyin gelmesini istiyorsunuz? Ne kadar bir veri söz konusu? Eğer çok fazla satırdan oluşan ve birden fazla tablo var ise Power Query ile bir sonuç alınabilir ancak otomatik süzme için bir de Pivot tablo kullanmak gerekebilir. Öncelikle daha ayrıntılı bir tanım yapabilirseniz daha faydalı olabilirim.

   Saygılarımla

 3. 01.01.2020 30.06.2020 tarihleri arasında işgünü hesaplayan geri sayım sayacını yaptım. ancak 30.06.2020’de hesaplamayı durdurmak istiyorum. nasıl durdurabilirim acaba?

  • Merhaba,

   Eğer formülü ile o günkü tarih 30.06.2020 olduğunda farklı bir değer göstermesini sağlayabilirsiniz. Eğer(BUGÜN()=TARİHSAYISI(“30/06/2020″);”SAYAÇ BİTTİ”;…SAYAÇ FORMÜLÜ…) gibi

 4. Merhaba,

  Çalıştığım kurumda gelen başvuru tarihlerinin üzerine 60 günlük ve 180 günlük ayrı ayrı süreçler başlıyor. Ben de bunu excel de kontrol etmek istiyorum. Diyelim ki bir sütuna başvurunun geliş tarihi olan 10.03.2020 tarihini yazdık. Hemen yanındaki sütüna bu tarihten itibaren 60 gün sonrasından geri sayım yapacak, onun yanındaki sütüna da 180 günden geri sayım yapacak bir şey eklemek istiyorum. Formüllere baktığım zaman hep bugün formülü kullanılmış ancak benim yazacağım tarihler sürekli olarak değişkenlik gösterecek ve ben yazdığım tarihin üzerine 60 gün ekleyip bu tarihten itibaren geri saymasını istiyorum ve süre içerisinde yeşil süre bitiminde ise kırmızı ya dönen yani uyarı veren birşey olsun istiyorum. Bu mümkün mü? şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   öncelikle başvuru tarihi girdiğiniz hücreye CTRL+SHIFT+; tuşlarına basarak o günkü tarihi sabit bir değer olarak girmelisiniz. Bu tarihin C2 hücresinde olduğunu var sayarsak =60-(BUGÜN()-C2) gibi bir formül ile kaç gün kaldığını saydırabilirsiniz.

   Saygılarımla,

   • Cevabınız için teşekkür ederim ancak belirttiğiniz gibi yaptığımda geri saymasını istediğim sütundaki yıl 1900 olarak geliyor. CTRL ve shift tuşlarına basılı tutarak + ve ; tuşlarına da bastığımda otomatik olarak bugünün tarihini atıyor. Bunda mı bir yanlışlık yapıyorum acaba?

    • Merhaba,
     Excel hücre biçimlendirmesini otomatik olarak Tarih şeklinde ayarlar. Hücre biçimlendirmesini rakam olarak değiştirdiğinizde formül sonucunu rakam olarak görebilirsiniz.

 5. 6.18.2020 olarak yazılmış tarihi 18.06.2020 olarak değiştirmek istiyorum. hücre biçimlenir kısmından tarihi seçip yapıyorum fakat yinede düzelmiyor.

  • Merhaba,

   Ya bilgisayar yerel ayarlarını Türkiye olarak değiştirmeniz gerek ya da hücre biçimlendirme esnasında tarih seçtiğinizde yan tarafta beliren pencerenin altında yer alan “Yerel” kısmına tıklayarak Türkiye seçmeniz gerek. Ancak windows bölge ve dil ayarlarından yaparsanız bundan sonra açacağınız tüm belgelerde tekrar tekrar ayar yapmanıza gerek kalmaz.

   • dedikleriniz zaten mevcut olan. yani yerel dil ve bölge türkçe ve türkiye.excellde hücre biçimlendir kısmında da aynı. fakat indirdiğim döküman amerikan tarihine göre ayarlı. yani 6.18.2020 olarak. ben bunu 06.18.2020 olarak değiştirmek istiyorum. her dökümanı indirdiğimde yapacağım bir ayar ile bunun 06.18.2020 olmasını istiyorum. çünkü döküman amerikan tarihine ayarlı.

    • Bu değer metin olarak mı yoksa tarih olarak mı gelmiş? eğer metin olarak yer alıyor ise SAĞDAN, SOLDAN ve PARÇAAL komutlarını kullanarak bunu istediğiniz gibi bölebilirsiniz. Veya metni sütunlara dönüştür ile önce farklı sütunlara değerleri aktarıp sonra TARİH formülü ile bu değerleri tarih değerine çevirebilirsiniz.

     • 6/23/2020 10:18:27 bu şekilde geliyor. ben bunu sadece 23.06.2020 yapmak istiyorum.

     • Rakam olarak geldiği zaman hücre biçimlendirmesini “Genel” veya “Sayı” yaptığında burada 45625,25 gibi bir rakam gözükür. Eğer rakam görüyor isen bu durumda hücre formatında sorun var demek. Hücre biçimlendirme seçeneğinden Tarih seçeneğine gelerek sol alt kısımdaki Yerel açılır kutusundan Türkiye seçtiğinde bunun düzelmesi lazım. Ya da Özel Biçimlendirme kısımına “gg.aa.yyyy ss:dd” yazmayı deneyebilirsin.
      Eğer hücre biçimlendirmesini Sayı olarak değiştirdiğinde burada bir sayı görmüyor ise bu durumda metin olarak gelmiş demektir. TARİHSAYISI işlevi ile metni tarihe çevirebilirsin.
      Bütün bunlar çalışmadı ise excelileharikalar@gmail.com adresine dosyayı yolla, inceleyeyim

 6. Merhaba, iyi günler.

  Excel sıralı senet oluşturmak istiyorum. Yani yıllık olarak yapılan sözleşmenin ay ay ödenecek aidatları için, her ayın belirli günü diyelim 20′ si.
  20 sabiti ve Eylül ayından itibaren vade hanesine 1. senette 20/09/2020, 2. senette 20/10/2020 yi aldıracak bir formül bulamadım bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  Emekleriniz için teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   SERİTARİH(Başlangıç_Tarihi;Ay) işlevini EĞER işlevi ile beraber kullanabilirsiniz. Tarihleri aynı sayfada tuttuğunuzu varsayarak işlevdeki AY değerini SATIRSAY($A$2:$A2)-1 gibi bir formülle tanımlayabilirsiniz.

   Saygılarımla

 7. merhaba;

  sizce çok basit bir konu olabilir, eminim.
  şunu yapmak istiyorum.
  Haziran ayına ait 50 adet alış faturasını liste yapacağım. tarihte ay ve yıl değişmeyeceği için her sefer girmek istemiyorum. ben günü yazsam kalanı excel tamamlasa. olur mu bilemedim.
  emeğinize sağlık. teşekkürler.

  • Tarihi bir hücreye yazın, örneğin B2, sonrasında aralıktaki bir hücreye değer girildiği, örneğin A3,tarihin gösterilmesi için EĞER(A3<>“”;B2;””) gibi bir formül ile tarihin gösterilmesini sağlayın.

 8. excellde bir tarih yazıp örneğin 01.07.2020 bu tarihten itibaren yandaki hücrelerin otomatik olarak 15 şer gün artmasını istiyorum,nasıl yapabilirim.

  01.07.2020- 16.07.2020- 31.07.2020- 15.08.2020 diye yanyana devam edecek, nasıl yapabilirim

  • Merhaba,
   Tarih işlevleri formülleri içinde bu işlemi yapabileceğiniz bir çok formülün açıklaması mevcuttur.
   Saygılarımla,

 9. Merhabalar;

  eğer formülünde 2 tarih kıyaslayıp sonuç kodu atmaya çalışıyorum ancak hata veriyor.
  Kullandığım formül : if(G2<U2;"Var";"yok")

  01.06.2020 – 01.07.2020 den küçükse var yaz

  yardımcı olurmusunuz

  • Merhaba,
   Eğer tarihler metin olarak girilmiş ise hata oluşur. Öncelikle tarihlerin metin olup olmadığından emin olun. Metin olarak yazılan değerler, varsayılan olarak hücre içinde sağa dayalı olarak gösterilir. Ek olarak hücre biçimlendirmesini rakam yaptığınızda tarih yerine denk gelen rakamın gösterilmesi gerek. Bunlar olmuyor ise tarih metin olarak gözüküyordur. Ya TARİHSAYISI işlevi ile metni tarihe çevirebilirsiniz.
   Saygılarımla

 10. gg/aa/yyyy olan hücremi yyyy/aa/gg olarak değiştirmek istiyorum. ancak hücre biçimlendirmede bunu göremedim.

  • Hücre Biçimlendir, İsteğe Uyarlanmış seçeneğinde Tür kısmına bu şekilde yazarsanız istediğiniz gibi görüntülenir.

 11. mrb
  tablomda gebelerin gebelik haftasını otomatik saymasını istiyorum (ilk tarihi ben belirleyeceği her bir gebe için

  • Merhaba,

   Her iki tarihin hafta kaçıncı hafta olduğun HAFTASAY işlevi ile bulup birbirlerinden çıkarabilirsiniz, ya da iki tarihi birbirinden çıkarıp çıkan değeri 7’ye böler ve AŞAĞIYUVARLA işlevi ile ne yakın tamsayıya yuvarlayabilirsiniz.

   Saygılarımla

Leave a Reply